![](/images/20120307/303079999-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Delavci potrebujejo več pomoči
Nežka Bozovičar je s 1. marcem postala prva predsednica v zgodovini Sveta gorenjskih sindikatov.
Kranj - Nežka Bozovičar je pri Svetu gorenjskih sindikatov (SGS), v njihovi pravni službi, zaposlena zadnje desetletje. Sodeluje pri kolektivnem in individualnem pravnem svetovanju članom kot tudi pri pogajanjih za kolektivne pogodbe na nacionalni ali podjetniški ravni. Pred tedni smo jo spoznali pri pomoči delavcem Gradbinca GIP, ki je nazadnje končal v stečaju.
Ali se Gorenjski obeta več takšnih zgodb? »ETP v teh dneh objavlja stečaj (na Ajpesovi spletni strani v ponedeljek še ni bilo podatkov o oklicu stečaja, op. a.), kjer bo na cesti končalo več kot trideset naših članov. Drugih stečajev danes ne vidimo,« odgovori nova predsednica, ki je na tem mestu po štiriletnem mandatu zamenjala Rajka Bakovnika.
Ustaviti osip članstva
SGS igra pomembno vlogo na sindikalnem področju na Gorenjskem in tako naj bi bilo tudi v prihodnje. Od začetka krize so zaradi stečajev ali posameznih odpuščanj izgubili kar četrtino članstva, danes jih imajo še vedno šest tisoč. Izgubiti deset, dvajset, pri Gradbincu Gip tudi sto članov je lahko, pravi, pridobiti novih sto pa veliko težje.
»Prisotni smo v večini večjih podjetij na Gorenjskem, žal pa nas javnost še premalo pozna. Morda še najbolj po organizaciji prvomajskega praznovanja na Joštu nad Kranjem,« pove Nežka Bozovičar in napoveduje aktivnejše delovanje pri zaposlenih pri agencijah za posredovanje dela: »Ti zaposleni imajo danes največ težav in nas tudi najbolj potrebujejo. Imamo težave, da delodajalci sindikata niti ne želijo spustiti blizu in celo ne podaljšujejo pogodb članom sindikata. Vse to v želji, da svojim zaposlenim lahko čim bolj kratijo pravice. Če ne drugače, jim ne izplačajo regresa, prevoza na delo, malice.«
Podpirajo spremembe zakonodaje
SGS je član in soustanoviteljev Zveze reprezentativnih sindikatov Slovenije. »Prek zveze bomo na državni ravni sodelovali pri pripravi zakonodaje, pripravili stališča do nove gospodarske politike in delovne zakonodaje. Že sedaj sodelujemo pri pogajanjih za splošno kolektivno pogodbo, ki velja za vse zaposlene, ki ne spadajo v druge kolektivne pogodbe,« pojasni predsednica.
Ugotavlja, da se je v zadnjih letih zelo razširilo nespoštovanje dogovorov, tudi kolektivnih pogodb ali pogodb o zaposlitvi. »Danes je edina možnost, da obvestimo inšpektorat za delo, a jih problematični delodajalci ne upoštevajo. Zato podpiram idejo o povečanju pristojnosti inšpektorata. Ta bi moral pridobiti pristojnosti po principu Davčne uprave, torej po takoj izvršljivih odločbah. Če delodajalec, na primer, ne izplača regresa, mu inšpektor izda odločbo za obvezno izplačilo v osmih dneh, sicer sledijo prisilna sredstva,« pojasni Nežka Bozovičar. Sedanji sistem omogoča le pot prek sodišča, ki pa je dolga vsaj dve, tri leta, vmes se izgubi priložnost za izplačilo še dveh regresov ali pa podjetje ugasne, spremeni ime in podobno.
Največ dela v prihodnosti nova predsednica vidi pri delu na podjetniški ravni oziroma razvoju sindikatov v podjetjih. Zaposleni se v času krize najbolj spopadajo z (ne)izplačevanjem regresa (saj naj bi bilo podjetje začasno nesolventno), pri odpovedih iz poslovnih razlogov pa težav pri veliki večini ni.