![](/images/20120219/302199993-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Športniki v avstrijski eliti
Šport je ob jeziku in kulturi pomemben dejavnik ohranjanja slovenske narodne zavesti v zamejstvu. Nekateri športniki slovenskega rodu so bili ali so še v eliti italijanskega in avstrijskega športa. Branko Lakovič, športni novinar iz Trsta, je napisal knjigo o 107 športnikih slovenskega rodu, ki so sodelovali v italijanskih reprezentancah.
V Avstriji so med športne zvezde v preteklosti segli olimpijski zmagovalec v smučarskih skokih Karl Schnabl in njegovi prijatelji Hans Wallner, Hans Millonig, brata Franc in Janko Wiegele in Stefan Kaiser, atletinja Ani Mueller - Klemenjak, boksar Franci Wieser in še bi koga našli. Pred leti se je od tekmovanj v svetovnem poklicnem kolesarstvu poslovil Peter Wrolich iz Loč/Latschach ob Baškem jezeru, v avstrijskih selekcijah pa sedaj nastopajo kombinatorec Tomaž Druml iz Ziljske Bistrice, biatlonka Dunja Zdouc iz Sel, deskar Andreas Lausegger iz Slovenjega Plajberka in nekateri športniki v najmlajših kategorijah. Vsi so bili ali so še člani Slovenske športne zveze na Koroškem, ki je krovna športna zveza vseh slovenskih in dvojezičnih športnih društev na Koroškem in v drugih zveznih deželah in združuje danes 29 športnih društev s približno 3000 aktivnimi športnicami in športniki. Nekateri slovenski športniki in športni funkcionarji s Koroškega (in tudi iz Italije) so že prejeli visoka priznanja Republike Slovenije, na primer Tomaž Druml, ki je bil leta 2008 svetovni mladinski prvak v nordijski kombinaciji, nekdanji ravnatelj Slovenske gimnazije v Celovcu Anton Malle in pokojni profesor Milan Kupper.
Pretekli teden pa so v Ljubljani Bloudkovo plaketo podelili nekdanjemu poklicnemu kolesarju Petru Wrolichu iz Loč ob Baškem jezeru. Peter ali popularno »Paco« je bil eden najuspešnejših športnikov slovenske manjšine na Koroškem nasploh, ki je v poklicnem kolesarstvu najvišjega razreda promoviral slovenski šport in slovensko narodno skupnost po Evropi in na drugih celinah. Peter, ki je tekmovalno kariero sklenil leta 2010, je kar petkrat tekmoval na Tour de Francu in se dvakrat udeležil olimpijskih iger. Od leta 2009 naprej je predsednik Kolesarske zveze Koroške in organizator športnih tekmovanj v Avstriji in v sosednjih državah. Je poročen in živi v Celovcu, če mu le čas dopušča, pa se rad vrača v rodne Loče k mami Eriki in očetu Jožetu. Ob tej priložnosti je prav povedati, da so slovenski športniki iz zamejstva in njihovi uspehi tudi naši!