Poslanec Branko Grims v pomenku s kolegico Evo Irgl in nekdanjim ministrom za kulturo Vaskom Simonitijem (Foto: Tina Dokl, Matej Slabe)

Koalicijska pogodba je zakon, ne pa beton

Teden dni imamo novo vlado. Deseta po vrsti je v samostojni Sloveniji, a po besedah njenega predsednika Janeza Janše ne bo nič kaj jubilejna.

Po več kot dveh mesecih od predčasnih parlamentarnih volitev smo konec minulega tedna slednjič dobili novo vlado. Nič kaj jubilejna ne bo, je napovedal njen predsednik Janez Janša, ki jo bo vodil že drugič. Njen prvi izziv je rebalans proračuna, hkrati bo treba skleniti socialni sporazum, je napovedal novi premier, ki mu je v petek državni zbor potrdil dvanajsterico ministrov. Nekateri ministri imajo o svojih ministrstvih že na začetku mnenja, drugačna od koalicijske pogodbe. Janez Janša je o tem po izvolitvi dejal, da ima koalicijska pogodba svojo težo, za partnerje je zakon, vendar nič ni povsem zabetonirano. Spreminja pa se lahko le ob soglasju vseh petih partnerjev.

 

Prijazna predaja poslov

Janša je takoj po izvolitvi ministrov od prejšnjega premiera Boruta Pahorja prevzel posle in sprejel njegovo poročilo o delu vlade v minulih treh letih. Ob tem sta si izmenjala več prijaznih misli, oba izrazila zaupanje v slovenske ljudi, Janša pa ob tem še upanje, da bi bil tudi politični razred sposoben sodelovanja. V svojem mandatu poleg svoje vladne ekipe za izhod iz krize računa tudi na opozicijo, saj je tudi stranki SD in PS povabil k nekakšnemu partnerstvu za razvoj. Prijazne besede so lepo zvenele, manj prijazne pa so bile takojšnje kadrovske poteze nove vlade, ki je na svojem ustanovnem zasedanju takoj razrešila nekatere visoke uradnike Pahorjeve vlade: Aleša Guliča kot direktorja urada za verske skupnosti, Darjana Koširja kot direktorja vladnega urada za komuniciranje in Sebastjana Selana kot direktorja Sove. Nastavila je svoje ljudi. Imenovala je že novega generalnega sekretarja vlade: na ta položaj se je znova vrnil Božo Predalič. In vrnila se je tudi Nika Dolinar, Kranjčanka, ki je že v prejšnjem Janševem mandatu vodila njegov kabinet.

 

Čestitke in pozdravi

Janez Janša in nova vlada pa od izvolitve naprej prejemata čestitke od vsepovsod, med drugim je prišlo tudi od predsednika ZDA Baracka Obame. Med prvimi je čestital predsednik največje sindikalne centrale Dušan Semolič, že nekaj dni potem pa izrazil tudi nasprotovanje »socialni kapici«, v koalicijski pogodbi predlagani omejitvi socialnih prispevkov nad določeno višino plače. Čestitke je Janša prejel tudi od predsednika države Danila Türka. Slednji je v teh dneh tudi že priredil sprejem za nove ministre. Ti so v soboto in v ponedeljek opravili primopredaje s prejšnjimi ministri. Nekateri so posle prevzeli od več predhodnikov, saj je ministrska ekipa sedaj precej manjša. Največje, prijelo se ga je ime »superministrstvo«, je nasledil Žiga Turk, ki pokriva kar tri nekdanja: šolstvo, visoko šolstvo, kulturo. Ta teden pa je poslanske sedeže, ki so jih izpraznili nekateri ministri, zasedlo sedem nadomestnih poslancev. Gorenjca ni med njimi nobenega. In po kadrovskih zamenjavah še ena dobra novica: sekretarka državnega zbora je na vztrajanje predsednika Gregorja Viranta ostala prejšnja Mojca Prelesnik.

 

Pogumno v prihodnost

Novi ministri so torej pogumno zakorakali v čas, ko se bodo predvsem borili zoper krizo. Veliko poguma pa so pokazali tudi plavalci, ki so se konec tedna vrgli v Blejsko jezero in odplavali tekmo v komaj tri stopinje hladnem jezeru. Tekmovalno progo so morali poprej izsekati iz ledenega oklepa. V neznano pa se pogumno podaja tudi okoli 18 tisoč osnovnošolcev in približno enako število srednješolcev, ki se vpisujejo v srednje šole, oziroma na univerze. Za srednješolce je na voljo 22 tisoč, za študente več kot 23 tisoč mest. Dovolj, več, kot je bodočih dijakov in študentov, če bodo le znali poiskati tako šolanje, ki jim bo zagotovilo prihodnjo zaposljivost! Februar pa je tudi čas, ko starši v šolo vpisujejo prihodnje prvošolce. Očitno je to ravno pravi čas za misel na učenost. Vse pa kaže, da ni pravi čas za misel na organizacijo velikih športnih prireditev. Te dni se namreč še vedno krešejo iskre zaradi zimske univerziade, ki jo bo organiziral Maribor, denar zanjo pa pričakuje od države. V kriznih časih tudi ta nima denarja, a se organizatorji še vedno pogajajo, da bi izposlovali denar in prireditve ne bi odpovedali.

 

Nadaljevanke vseh vrst

Nekatere politične zgodbe so prave nadaljevanke. Tako se od lani vleče tista o družinskem zakoniku. Poslanci so odločili, da bo referendum o njem 25. marca. Takrat bo ravno materinski dan, kar je zagotovo všeč pobudnikom, Civilni iniciativi za družine in pravice otrok, ki govori o družinski skupnosti matere, očeta in otrok kot o vrednoti, ki jo je treba zaščititi. Druga nadaljevanka so protesti zoper trgovinski sporazum ACTA, ki so minuli konec tedna potekali v večini evropskih držav. Pri nas je šla v akcijo skupina Anonymous, ki svoj protest izraža z vdori v spletne strani. Žrtve so bile nekatere stranke (SDS, SD, PS, DLGV), spletne strani državne uprave, celo Zveze potrošnikov Slovenije. O ACTI bo prav danes v državnem zboru javna predstavitev mnenj. Nadaljevanka je žal tudi nenehno nižanje bonitetnih ocen za našo državo. Sedaj ji je oceno v družbi še štirih držav znižala še bonitetna hiša Moody's.

 

Nekatere nadaljevanke imamo sicer radi: pustni čas, ki se začenja z jutrišnjo pustno soboto, ali zimske počitnice, ki bodo prihodnji teden. Od lani so enotne, kar jezi zlasti turistične delavce, ki v tednu dni prodajo manj storitev, kot bi jih v dveh. A menda bo že prihodnje leto spet tako, kot je bilo nekdaj.

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 21. julij 2010 / 07:00

Iz Helsinkov z dvema kolajnama

Kranj - V nedeljo zvečer se je v Helsinkih končalo evropsko mladinsko prvenstvo v plavanju, na njem pa so naši reprezentantje osvojili dve odličji. Obe po zaslugi Ravenčanke T...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 17. februar 2012 / 07:00

Mesto cvetočih idej

Prejšnji petek so se na enodnevni izlet odpravili srečni izžrebanci nagradne igre Izlet, ki sta jo skupaj pripravila Gorenjski glas in Mercator.

Prosti čas / petek, 17. februar 2012 / 07:00

Nove izvirne skladbe na temo voda

Uredništvo Programa za mlade 1. programa Radia Slovenija vabi glasbene skupine, ki izvajajo pop, rock in hip-hop glasbo, k sodelovanju na javnem razpisu za nove izvirne skladbe s temo 'voda'. Sod...

Kronika / petek, 17. februar 2012 / 07:00

Izsilila prednost

Jeprca - V sredo opoldne sta v bližini Jeprce na regionalni cesti Kranj-Jeprca trčili osebni vozili. Nesrečo je zaradi izsiljevanja prednosti 39-letnemu vozniku povzročila 48-let...

Zanimivosti / petek, 17. februar 2012 / 07:00

Počitniško brezplačno drsanje

Kranj - V Kranju bodo šolarji v času zimskih počitnic lahko izbirali med več dejavnostmi, od tečajev smučanja, zimske šole računalništva, počitniškega čofotanja, plesnih tečajev,...

Nasveti / petek, 17. februar 2012 / 07:00

Gôri, gôri, máslenica!!!

Ne gre za dalmatinsko Maslenico, ampak za rusko, za ljudsko praznovanje, ne za karneval, za rusko slovo od zime, ki izvira še iz poganskih časov. Iz čaščenja Velesa, boga podzemlja pa...