![](/images/20120216/302169982-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Petdeset talcev še opominja
Ob obletnici ustrelitve petdesetih talcev so se tudi letos za Kamnitnikom zbrali številni domačini in gostje ter počastili spomin na najtemnejši dan loške zgodovine med štiriletnim narodnoosvobodilnim bojem.
Škofja Loka - Od streljanja petdesetih talcev je 9. februarja minilo že 68 let, kljub temu pa je žalosten spomin na ta dan ostal v srcu mnogih, ki so se tudi ob letošnji spominski slovesnosti v hladnem četrtkovem popoldnevu zbrali pri spominskem znamenju za Kamnitnikom. Organizatorja sta bila Občina Škofja Loka in Združenje zveze borcev za vrednote NOB Škofja Loka.
»Naj bodo mučeniki, ki so morali umreti samo zato, ker so imeli radi svoj kraj, svojo zemljo, svoj jezik in svojo kulturo večni opomin in spomin, da nasilje ne more in ne sme biti način urejanja nesporazumov. Loški talci nam nalagajo zavezo, da urejamo medsebojne odnose demokratično, spravljivo in v sodelovanju,« je na slovesnosti poudaril loški župan Miha Ješe, na številne zločine, ki jih je okupator zagrešil nad upornim slovenskim narodom med štiriletnim narodnoosvobodilnim bojem, pa je nato opozoril član sveta ZZB za vrednote NOB Slovenije Ivan Kristan.
»Naša spominska slovesnost za Kamnitnikom in druge slovesnosti po Sloveniji so namenjene ohranjanju spomina na žrtve, ki so omogočile zmago nad okupatorjem. Žrtev štiriletnega narodnoosvobodilnega boja pa se ne spominja s hvaležnostjo samo partizanska generacija, ki je ta boj doživljala, ampak tudi osamosvojitvena generacija, ki je leta 1991 uresničila državno osamosvojitev Slovenije. Med narodnoosvobodilnim bojem so bili postavljeni temelji slovenske državnosti, na podlagi katerih smo razvijali svojo državnost v bivši federaciji, kar nam je leta 1991 z uresničitvijo pravice do samoodločbe omogočilo državno osamosvojitev,« je poudaril Ivan Kristan in spomnil tudi na brošuro Temni, pretemni so talcev grobovi s podatki in fotografijami ustreljenih talcev, ki jo je izdala Zveza borcev Škofja Loka. »Brez pisnega dokumenta bi zgodovinski dogodek za Kamnitnikom laže tonil v pozabo, saj je prič, ki se ga spominjajo, vedno manj,« je tudi dodal Kristan.
Ob programu za katerega so poskrbeli Pihalni orkester Škofja Loka, Jernej Jemec, Anton Habjan, Monika Tavčar in Marko Črtalič, so položili vence na spomenik, starološki župnik Alojz Snoj pa je vodil bogoslužje. Prav tako je delegacija vence odnesla v Veštrski mlin.