Osnovna dodatna oprema turnega smučarja: čelada, lopata, sonda in plazovna žolna (Foto: Gorazd Kavčič)

Previdnost je mati modrosti pri turnem smučanju

Ko pogovor nanese na turno smučanje, je vedno omenjen strah pred plazovi.

Plaz je največji sovražnik turnega smučarja. Mi, ki se šele spoznavamo s to zvrstjo enkratne zimske športne rekreacije, imamo nekje v podzavesti ravno plaz za tistega, ki nas najbolj loči od končne odločitve, ali stopiti na turne smučke ali ne. Zato pa smo poiskali strokovnjaka v tem športu, človeka, ki nam lahko pove vse, kar nas zanima, da bo naša odločitev lažja in trdnejša.

Igor Kalan (z njim smo se pogovarjali v 9. številki letošnjega Gorenjskega glasa) se strinja s strahovi pred plazovi, vendar pravi, da se lahko nesreč na daleč izognemo, če spoznamo in osvojimo osnove turnega smučanja.

Zima v gorah je za mnoge obiskovalce najlepša. Pogledi, ki jih pričara opojna belina, sončni žarki, škripanje snega pod nogami itd. Vse to pa se lahko spremeni v trenutku, če ne upoštevamo zakonitosti, ki vladajo v gorah pozimi. To velja tudi za vse turne smučarje, ki obiskujejo naše in tuje gore v zimskem času, pravi Igor Kalan in dodaja: »Vsak turni smučar, ki se odpravi na turo, naj spremlja vremensko napoved in predvsem snežne razmere, ki vladajo v predelu, kamor je namenjen. Snežne razmere so ocenjene s plazovno lestvico od 1. do 5. stopnje; če je nevarnost 4. ali 5. stopnje, se ne podajmo na turo, ampak počakajmo nekaj dni, da se sneg stabilizira.«

Kaj spada med osnovno opremo vsakega turnega smučarja?

Poleg smuči, pancarjev, kož in druge pripadajoče opreme so obvezni deli opreme plazovna žolna, lopata in sonda. Brez te opreme se ne podajmo na turo, kajti navedena oprema v primeru nesreče - plazu rešuje življenje.

Za kaj in kako nam služijo:
Plazovno žolno imejmo vedno pritrjeno na sebi in vključeno na oddajanje. Pred turo obvezno preverimo njeno brezhibnost in napolnjenost baterij. Ker naj se na turo ne bi podajali sami, se preveri med udeleženci, ali vse žolne delujejo, šele nato začnemo turo. Na večini bolj popularnih izhodišč so nameščene naprave za preverjanje signala - to velja za tujino, pri nas je taka naprava nameščena na Ljubelju. Ko pridemo do mesta, ki se nam zdi negotovo, se ustavimo in pobočje prečimo ali odsmučamo eden po eden ter ob tem vsi opazujemo smučarje pred sabo. Da bo hoja varna, naj bi vsak obvladal iskanje ponesrečenega v plazu z žolno. To zahteva kar nekaj vaje in letno preverjanje znanja, ki si ga pridobimo na tečajih, ki jih organizirajo različna planinska društva in postaje GRS. Podatke najdete na spletnih straneh s planinsko tematiko.

Lopata nam služi za preverjanje stabilnosti snežne odeje in izkopavanje ponesrečenih v plazu. Obstaja veliko različnih modelov; od plastičnih do kovinskih. Današnje lopate so vse kvalitetne, lahke in nelomljive.

Sonda nam pomaga iskati ponesrečenca, ko smo določili lokacijo žrtve. S sondo ugotovimo, kako globoko je zasut. Sondiranje se izvaja ravno tako po zakonitostih, ki se jih mora uporabnik naučiti na tečaju.

V tujini je plazovni trojček obvezen, ravno tako tudi pri nas. Če hočemo varno hoditi v gore, vam svetujem, da se obvezno udeležite enega od tečajev, kajti znanje, ki ga dobite teoretično iz navodil in priročnikov, v primeru nesreče ne bo dovolj za hitro in učinkovito reševanje, zaključuje Igor Kalan, izkušen turni smučar.

Zime, gora, snega ne smemo nikoli podcenjevati. Turno smučanje je verjetno najlepši zimski šport, vendar se ga moramo lotiti z vsaj osnovnim znanjem. In prav zato priporočamo, da se udeležite vsaj enega tečaja, na katerem vas bodo poučili, kaj je turna smuka in kako se izvaja. Na teh tečajih boste spoznali enako misleče ljubitelje zim in turnega smučanja. Zvedeli boste tudi, kje so začetniške ture, kje so tiste malce zahtevnejše in kje so tiste za stare mačke. Tečaji niso dragi, naša življenja pa so neprecenljiva, zato torej pamet v glavo in pod čelado. Ne bodimo prepametni: ne hodimo tja, kamor še nikoli nismo šli ali ne vemo, kaj nas tam čaka. Upoštevajte Igorjeve nasvete in prav gotovo boste v turni smuki neizmerno uživali. Naj se vam ne zdi našteta oprema odvečna. Če kdo lahko pomaga prijatelju v nesreči, ste to vi (če boste imeli srečo), in to še veliko prej, preden pride strokovna pomoč.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 21. julij 2013 / 16:10

V slogi je moč

Kranj - Tako je naš bralec Božidar Jernej Malovrh iz Kranja poimenoval nenavaden pridelek, ki ga je prejšnji teden izkopal na domačem vrtu. Piše, da takšne skupine med seboj prepletenih ko...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 17:11

Avstrijska nadvlada v Lipu Bohinj

Skupina Hasslacher je nedavno prevzela stoodstotno lastništvo podjetja Lip Bohinj.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 17:09

Semenarna vabi na Ptuj

Ptuj – Semenarna Ljubljana vabi na dneva odprtih vrat v Selekcijsko-poskusni center na Ptuju (Ob Dravi 5a), ki bosta v petek in soboto, 6. in 7. julija. Organizirani ogledi bodo ob 10. in 17. uri....

Kronika / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:50

Ne bodite žrtev direktorskih prevar

Policija svari podjetja in organizacije pred novo nevarnostjo t. i. direktorskih prevar, ki jih izvajajo spletni goljufi.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:50

Socialna, a tudi tržna podjetja

Število socialnih podjetij se je v Sloveniji od leta 2015 povečalo skoraj za štirikrat, z novelo zakona o socialnem podjetništvu pa želijo še pospešiti njihovo nastajanje.

Jezersko / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:49

Obnavljajo državno cesto skozi Jezersko

Jezersko – Na Jezerskem poteka rekonstrukcija okoli tristometrskega odseka državne ceste skozi središče. Naložbo, vredno okoli pol milijona evrov, v sodelovanju z občino vodi država. Ob urejanju ce...