Nakit uglednih žena germanske vojaške posadke, ki je v 6. stoletju v utrdbi Karnij, na prostoru današnjega Kranja, varovala zgornje savske prehode proti Italiji. (Foto: Tomaž Lauko)

Zlata doba ni nikoli v sedanjosti

Kranju je pred več kot stotimi leti z odkritji z grobišča V Lajhu pripadlo pomembno mesto v zakladnici imenitnega Umetnostnozgodovinskega muzeja na Dunaju in v Deželnem muzeju v Ljubljani. Izjemne najdbe niso vzbujale le čudenja muzejskih obiskovalcev, temveč so dobile opazen prostor tudi v svetovni znanosti. Kranjčanom je vsemu navkljub ostalo od svetovne slave bore malo. Že čez nekaj desetletij so se domačini le še bledo spominjali izkopavanj ob sotočju Kokre in Save, o slavni preteklosti mesta pa so še do nedavnega veliko več vedeli tujci kot Slovenci.

Z odločnimi prizadevanji zanesenjakov, ki so se zavedali neprecenljivega pomena kranjske kulturne dediščine za razvoj, je mesto leta 1953 dobilo muzej. Kot v posmeh - ob ustanovitvi v muzeju domala ni bilo arheološke dediščine. Prvi kustos za arheologijo je postal Andrej Valič. Someščanom bo še dolgo ostal v spominu po zanimivih pogovorih in njegovem odličnem poznavanju Gorenjske. Z njegovimi izkopavanji so se začele v muzej stekati arheološke najdbe z Drulovke, Bobovka, Bleda, kranjske farne cerkve, Ajdne, Tupalič itd. Do stalne arheološke razstave pa je bilo še daleč.

Odprtje stalne arheološke razstave Železna nit leta 2002 je bil velik kulturni praznik za Kranjčane. Ob odprtju se je vila množica vse do vodnjaka na Glavnem trgu. Železna nit, ki je z leti pridobila nekaj imenitnih novih arheoloških najdb, nenehno privablja številne obiskovalce. Poleg Prešernove hiše je ena najizpovednejših razstav za slovenske šolarje.

Zavedajoč se dolga do javnosti je nazadnje izšel tudi Vodnik. Napisan je pripovedno in vključuje najnovejša arheološka odkritja na Gorenjskem. Vendar namen vodnika ni le kazati bogastvo arheološke zbirke Gorenjskega muzeja. Namen vodnika je s predmeti očarati obiskovalca. Vzbuditi ponos na dediščino v okolju. Odpreti premislek o preteklosti in pokazati, kako so se ljudstva in kulture od nekdaj med seboj mešale. In govoriti prihodnosti, ki je v vseh dobah bila negotova in je pripadla tistim, ki so iz svoje lastne preteklosti znali črpati moč preživetja. Ki niso živeli zgolj zase. Tistim, ki so črpali moč iz tisočletnih izkušenj, prastarega znanja in človeške modrosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / sreda, 20. julij 2016 / 14:06

Tržna znamka Žirovnica

Izbrali so slogan Žirovnica – Srce kulture in čebelarstva.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 4. september 2007 / 07:00

Uredili so si nove prostore

Vodiški upokojenci bodo danes slovesno odprli nove društvene prostore.

Šport / torek, 4. september 2007 / 07:00

Iztok in Luka sta svetovna prvaka

Blejska veslača Iztok Čop in Luka Špik sta na svetovnem prvenstvu v Münchnu v dvojnem dvojcu v soboto ugnala vse tekmece, Bled pa je včeraj dobil svetovno prvenstvo 2011.

Prosti čas / torek, 4. september 2007 / 07:00

Etno Rock po ulicah

Letošnji že 11. Etno Rock festival je prvič potekal na več prizoriščih po Domžalah.

Prosti čas / torek, 4. september 2007 / 07:00

Studor v Bohinju

V soboto so se z nastopom irske skupine Ceolinn zaključili že sedmi Večeri na Ranču Mrcina, ki nosijo tudi naslov Takle mamo. Letošnji program je bil izredno pester. Vanj je bilo vklju...

Prosti čas / torek, 4. september 2007 / 07:00

Slovenska popevka 2007

V nedeljo, 9. septembra 2007, ob 19.55 bodo na prvem programu Televizije Slovenija, prvem programu Radia Slovenija, Radiu Maribor in Radiu Koper neposredno prenašali Slovensko popevko, ki letos pra...