Na led z veliko mero previdnosti
V Škofji Loki so prepovedali gibanje in zadrževanje na poledenelih površinah.
Kranj – Zaradi izredno nizkih temperatur je po Sloveniji zamrznilo precej jezer in rek. V Upravi RS za zaščito in reševanje zato opozarjajo, da je za varno gibanje po zamrznjenih vodnih površinah potrebna posebna pazljivost. Hoje in drsanja po ledu sicer ne odsvetujejo, podajajo pa nekaj varnostnih napotkov. Po drugi strani so v Štabu civilne zaščite Občine Škofja Loka že v torek izdali obvestilo o prepovedi gibanja in zadrževanja na poledenelih površinah. »Obveščeni smo bili, da so na Poljanski Sori drsali otroci. Ker je debelina vseh zaledenelih vodnih površin v občini pretanka za kakršnekoli aktivnosti, smo ocenili, da zgolj opozorilo ni dovolj, zato smo se v skladu z zakonom o varstvu pred utopitvami odločili za prepoved, o njej pa obvestili tudi policijo,« je razložil Nikolaj Kržišnik, poveljniku CZ Občine Škofja Loka.
V CZ Škofja Loka še posebej starše opozarjajo, da svojim otrokom ne dovolijo nikakršnega gibanja ali zadrževanja na poledenelih površinah. Vse občane prosijo, da prepoved vzamejo skrajno resno in jo dosledno upoštevajo. »Zavedati se morate, da je zadrževanje in uporaba zaledenelih vodnih površin ribnikov in jezer ter počasi tekočih potokov in rek za drsanje, športne in druge aktivnosti nevarno, zato ga prepovedujemo,« so zapisali v obvestilu za javnost.
V Upravi RS za zaščito in reševanje pa svetujejo, da, v kolikor se odpravljate na zaledenele vodne površine, vedno vzamete koga s seboj, pred odhodom na led pa o tem obvestite svoje bližnje. Na ledeni ploskvi ocenite debelino in barvo ledu, preglejte razpoke in bodite pozorni na poke. Na led gremo vedno dobro pripravljeni in opremljeni, seznaniti pa se je treba tudi z ukrepi v primeru nesreče in preizkusiti osebno reševalno opremo.
In še nekaj konkretnih napotkov. Na splošno velja, da je gibanje po homogenem ledu nevarno, če njegova debelina ne preseže tri centimetre. Led je dovolj varen in nosilen takrat, ko po njem močno udarimo z nogami, koničasto palico ali kladivom ter se pri tem ne prebije. Natančnejšo meritev opravimo tako, da izžagamo kos ledu, izmerimo debelino ter pregledamo sestavo ledene kocke. Če se led pod nami vdre, skušajmo ostati mirni in zbrani. Razširimo roke in pokličimo na pomoč. Obrnimo se v smer, od koder smo padli v vodo in skušajmo vreči vrv do najbližje osebe, ki nas lahko izvleče iz vode. Ko zlezemo na led, ne vstanemo takoj, ampak se nekajkrat zakotalimo stran od odprtine, sicer se led lahko znova vdre. Če se sami pojavimo v vlogi reševalca, se ponesrečencu približamo leže. Če pri sebi nimamo vrvi, skušamo poiskati palico, kos obleke, desko, smučko ali karkoli, s čimer bi ponesrečenca lahko zvlekli iz vode.