![](/images/20120209/302099999-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Skok za pet plačnih razredov
Pred časom so v sindikatih javnega sektorja na vlado naslovili kritiko, ker je nekaterim direktorjem domov za starejše močno zvišala plače. Direktorica preddvorskega doma pojasnjuje okoliščine povečanja svoje plače za pet plačnih razredov.
Kranj - Zaradi občutnega povečanja so sindikati zahtevali zamrznitev izvajanja sprememb pravilnika o uvrstitvi delovnih mest direktorjev s področja dela, družine in socialnih zadev v plačne razrede. Ogorčeni so bili zlasti zaradi tega, ker je pri uslužbencih javnega sektorja sicer zamrznjeno napredovanje in odpravljanje plačnih nesorazmerij, pri direktorjih socialnih zavodov pa naj bi šlo za precejšen skok pri napredovanju, menda celo za petino. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve povečanje plač nekaterim direktorjem utemeljuje s »spremenjenimi okoliščinami pri določitvi kriterijev, ki določajo drugačen seštevek vrednosti posameznih kriterijev, in sicer zaradi povečanja števila uporabnikov, povečanja obsega drugih storitev javnega zavoda, delovanja zavoda na več lokacijah v istem ali drugem kraju«. V skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa k temu dodajajo, da direktorji niso upravičeni do različnih dodatkov, ki drugim javnim uslužbencem niso omejevani. Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora te skupnosti, ocenjuje, da so direktorji domov za svoje delo skromno nagrajeni in jih mnogi strokovni delavci v javnem sektorju v plačah precej prehitevajo.
Direktorica Doma starejših občanov Preddvor Andreja Valant, ki so jo mediji najpogosteje omenjali kot direktorico, ki se ji je plača najbolj povečala, nam je povedala, da se po uredbi o plačah direktorjev v javnem sektorju in po pravilniku o uvrstitvi direktorjev s tega področja znotraj razpona plačilnih razredov plača direktorjem določi vsakič, ko nastopijo nov mandat. Na začetku novega mandata jih pristojno ministrstvo oceni po različnih merilih, kot so denimo prej omenjene dodatne dejavnosti ali povečano število oskrbovancev. »Ta korekcija je bila narejena po spremembi vrednosti kriterijev, kot so večje število zaposlenih, več stanovalcev, dejavnost na dveh lokacijah, uvedba novih programov. Imamo 25 novih delovnih mest, 46 novih stanovalcev, med novimi programi pa razvoz kosil, dnevno varstvo in pomoč na domu, ki jih dom razvija že več let,« je povedala Valantova. Dom v Preddvoru namreč sedaj upravlja tudi novo enoto v Naklem. Potrjuje tudi, da je po teh merilih napredovala za pet plačnih razredov, razpon plačnih razredov je sicer od 46 do 53. »Naj povem, da je bilo delovno mesto direktorja doma v Preddvoru ocenjeno po najnižjem, 46. plačnem razredu. S povišanjem za pet razredov se je moja plača sedaj vsaj približala plačam direktorjem primerljivih javnih zavodov,« dodaja Valantova, ki sicer razvrstitev v višji plačni razred ocenjuje kot priznanje vsem zaposlenim, saj uvedba novih programov pomeni več organizacije, zahtevnejši menedžment, koordiniranje in vodenje. »Trudili se bomo, da bomo dobro delali tudi naprej. Me pa preseneča, da je pozornost usmerjena v uskladitev plačnega razreda, ne pa v kvalitetno delo in doseženi napredek, ki je podlaga za to, da je do uskladitve prišlo,« dodaja direktorica Valantova.