V tekmovalnem programu letošnjega Tedna slovenske drame bomo med drugim videli tudi dramo Dušana Jovanovića Razodetja, ki jo je v Mestnem gledališču ljubljanskem režiral Janez Pipan. Na fotografiji Sebastian Cavazza in Jana Zupančič. (Foto: Barbara Čeferin)

Žanrsko in besedilno raznoliko

V Prešernovem gledališču je selektorica, gledališka Kritičarka Amelia Kraigher predstavila svoj izbor predstav za tekmovalni in spremljevalni spored letošnjega Tedna slovenske drame.

Slovesno odprtje 42. tedna slovenske drame v Kranju bo tudi letos 27. marca, na svetovni dan gledališča. Kot je na novinarski konferenci uvodoma povedala direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček, tudi letos uvajajo nekaj novosti. Ob tem, da bo dobitnik Grumove nagrade vsako leto odslej lahko le eden, pa bodo uvedli tudi nagrado za mlade dramatike, stare do trideset let. Nova selektorica TSD, gledališka kritičarka Amelia Kraigher je izbirala med 46 prijavljenimi uprizoritvami domačih besedil, po lastni presoji pa si je dodatno ogledala še osem predstav. »Teden slovenske drame je na eni strani festival drame, torej je izvorno usmerjen v literaturo, na drugi strani pa je tudi festival gledališča. Moja naloga je bila, da se osredotočim na drugi del,« je povedala Amelia Kraigher. »Izkazalo se je, da so uprizoritve žanrsko in v estetskem smislu izjemno raznolike, opazna pa je tudi zelo močna avtorska režiserska poetika. Zanimivo je, da se več kot polovica predstav ukvarja s slovensko družbeno, kulturno in politično zgodovino in na ta način s slovenskim nacionalnim značajem. Kar štiri predstave pa so nastale na osnovi vrhunske slovenske poezije oziroma biografij slovenskih pesnikov.« Selektorica je izbrala maksimalno število predstav, kolikor jih še omogoča pravilnik organizatorja, od letos naprej osem tekmovalnih in pet spremljevalnih predstav.

V tekmovalnem programu si bomo tako lahko ogledali predstave: Miha Nemec, Nejc Valenti: LIFE®ANTI (Gledališče Glej, SNG Nova Gorica, KD TNK, VŠU Nova Gorica), Dušan Jovanović: Razodetja (Mestno gledališče Ljubljansko), Tomaž Šalamun: Jaz, po katerem se lahko imenuje Ljubljana – Poker (Mini teater Ljubljana), Ivan Cankar: Pohujšanje v dolini Šentflorjanski (Slovensko mladinsko gledališče), Neda Rusjan Bric: Kdor sam do večera potuje skoz svet (SNG Nova Gorica), Simona Semenič: Zgodba o nekem slastnem truplu … Zavod Imaginarni, Ivan Tavčar – Marko Čeh: Cvetje v jeseni, Zavod Margareta Schwarzwald, Cankarjev dom, Društvo S.N.G. in več avtorjev: Kdo je naslednji?, Zavod Maska, Tanzquartier Dunaj (Avstrija), Inkonst Malmö (Švedska). Predstave iz tekmovalnega programa se bodo potegovale za Šeligovo nagrado za najboljšo uprizoritev na festivalu po izboru strokovne žirije, ki jo bodo sestavljali: dramaturginja Tatjana Ažman, kritičarka in publicistka Tanja Lesničar Pučko in hrvaški kritik in publicist Igor Ružić.

Poleg tega bo spremljevalni program obrodil še s petimi predstavami: Maks Soršak: Ne poskušaj tega doma/Don't try this at Home, E.P.I. center, Zavod Zank, Iztok Mlakar: Sljehrnik, Gledališče Koper, SNG Nova Gorica, Saša Pavček Obleci me v poljub, Andrej Rozman Roza: Zaničniško odmaševanje, Rozinteater in Lili Novy - Barbara Kapelj Osredkar: Nekega dne in neke noči, Zavod Maska, Cankarjev dom.

Letošnji mednarodni program še ni v celoti potrjen, zagotovo pa se bo predstavilo rusko gledališče iz Toboljska z igro Razred petkratnega Grumovega nagrajenca Matjaža Zupančiča, festival pa naj bi v bodoče povezali tudi s podobnimi festivali v Srbiji, na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter v Bolgariji in Italiji.

Na razpis za Grumovo nagrado je prispelo štirideset besedil. Med njimi in tremi lanskimi nominiranimi besedili bo petčlanska strokovna žirija izbrala letošnjega Grumovega nagrajenca, prav tako pa se bo odločila o novi nagradi za mladega dramatika. Kot je še povedala direktorica Mirjam Drnovšček, bo letošnji proračun festivala podoben lanskemu, tako bodo skoraj 56 tisoč evrov dobili s strani občine, 55 tisoč evrov pa naj bi prispevalo Ministrstvo za kulturo, vendar zaradi političnih razmer v državi najprej po začasni odločbi dvajset odstotkov manj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 1. julij 2016 / 11:57

Brexit ali začetek konca

Kalif Ali se je hvalil z balkona: »V mojih časih ni bilo kuge!« Iz množice se je zaslišalo: »Dobri Bog je tako milosten, da nam ni poslal tebe in še kugo hkrati!«

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Sezona na Starem vrhu bo

Na Starem vrhu se bo še smučalo, čeprav dokončnega dogovora (vsaj v četrtek) še ni bilo. Pavel Logar: "Prišli smo skupaj, deblokirali so nam račun, imamo elektriko, začenjamo priprave na novo sezono."

Kranj / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Zapadlo do dvajset centimetrov snega

Kranj – V petek popoldne so Slovenije zajele snežne padavine. Sneg je pobelili celo Obalo, največ – okoli pol metra – pa ga je zapadlo na Kočevskem. Na Gorenjskem je po...

Kronika / sobota, 8. december 2012 / 07:00

V Bohinju okoli petdeset protestnikov

Protest v Bohinjski Bistrici so organizatorji prijavili, na shodu, ki se ga je udeležilo okoli 50 Bohinjcev, pa so prebrali tudi svoje zahteve.

Splošno / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Janševa druga republika

Slovenija je v politični krizi, na kar kažejo tudi spontani protesti v več slovenskih mestih. Predsednik vlade Janez Janša predlaga drugo republiko, spremembo političnega sistema za izboljšanje razmer...

Prosti čas / sobota, 8. december 2012 / 07:00

Miklavž je prinesel ...

Kot uvod v veseli december so v Športni dvorani v Komendi pripravili tradicionalno, že deseto narodnozabavno prireditev Gašperjev Miklavž. Beja Prohart iz Medvod se je vrnila domov, ženske so izbrale...