Proti virusom tudi z umivanjem rok
Na Gorenjskem za zdaj le en dokazan primer okužbe z gripo, na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj predvidevajo, da bodo virusi začeli bolj intenzivno krožiti v prihodnjih tednih.
»Še vedno je smiselno cepljenje proti gripi, ki ga priporočamo zlasti kroničnim bolnikom, starejšim, pa tudi nosečnicam v drugem in tretjem trimesečju in majhnim otrokom, saj gripa pri njih lahko poteka z resnimi zapleti. Cepljenje priporočamo tudi vsem, ki z njimi živijo v istem gospodinjstvu ali prihajajo v stik z njimi. Za cepljenje proti gripi na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj naročanje ni potrebno, se pa lahko cepi vsak dan v času ambulante,« je sporočila prim. doc. dr. Irena Grmek Košnik, direktorica Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj. V hladnih mesecih se pojavlja tudi več pljučnic, zato so na ZZV Kranj pripravili preventivno akcijo za starejše »Pravočasno poskrbim, da za pljučnico ne obolim«. Zlasti jim priporočajo vsakoletno cepljenje poti gripi in praviloma le enkrat tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam.
»V zimskem času beležimo tudi porast okužb, ki jih povzroča bakterija streptokok, kot so angina, škrlatinka in šen, ter vnetja kože (šen in impetigo), bolj redko pa povzročijo pljučnico, vnetje srca (endokarditis), možganskih ovojnic (meningitis), vnetja sklepov in kosti. Streptokok se prenaša z bolnika na zdravega človeka s kapljicami sline ali nosnega izcedka. Širi se zlasti tam, kjer ljudje živijo v tesnem stiku. Streptokokne okužbe se zdravijo z antibiotikom, kar skrajša potek bolezni in prepreči morebitne zaplete,« je povedala asist. Andreja Krt Lah, vodja Enote za epidemiologijo pri ZZV Kranj, in dodala, da so zimski meseci ugoden čas tudi za kroženje virusov, ki povzročajo črevesna obolenja, ter opozorila: »V preventivi vseh obolenj, ki krožijo trenutno, svetujemo redno in temeljito umivanje rok z milom in vodo in redno čiščenje površin in predmetov z vodo in detergentom ter pogosto zračenje prostorov. Svetujemo dosledno upoštevanje higienskih navodil pri kašljanju, kihanju in smrkanju: nos in usta si pokrijemo z robčkom za enkratno uporabo in ga zatem vržemo v koš, si umijemo roke z vodo in milom. Svetujemo izogibanje prostorom, kjer se zbirajo večje množice ljudi. Svetujemo tudi kvalitetno, z vitamini bogato prehrano, zadosti tekočin, čim več gibanja na svežem zraku in dovolj dolg počitek.«
Respiratorni sincicijski virus (RSV)
»Pojavljati se je začel RSV, kjer okužba pri novorojenčkih, dojenčkih in majhnih otrocih, ki imajo kronične bolezni ali so bili prezgodaj rojeni, lahko razen prehlada poteka v hudi obliki s hudo prizadetostjo, kašljem, težkim dihanjem s piskanjem in pomodrelostjo in je potrebno zdravljenje v bolnišnici. Virus se širi s telesnim stikom z okuženo osebo, pa tudi po zraku. Ker virus RSV preživi več ur na predmetih, ga lahko otroku zanesemo tudi z umazanimi rokami. Staršem svetujemo, da si dosledno umivajo roke s toplo vodo in milom, v primeru, da so prehlajeni ali imajo vročino, naj uporabijo masko. Če so sorojenci prehlajeni ali imajo vročino, naj ne bodo v isti sobi z dojenčkom. Če imajo doma novorojenčka, naj starejši sorojenec ne obiskuje vrtca, saj lahko prinese RSV domov. Do drugega meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske. Novorojenčkov, dojenčkov in majhnih otrok naj starši v tem času ne jemljejo s seboj tja, kjer je veliko ljudi,« je opozorila Andreja Krt Lah.