Plečnikova železniška postaja ne bo več samevala. Že v kratkem bo v njej zaživel dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju.

Železniška postaja z novo vsebino

Občina Kamnik bo v sodelovanju s Centrom za socialno delo še januarja odprla Dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju, ki bo deloval v nekdanji Plečnikovi železniški postaji.

Kamnik – Spomeniško zaščitena Plečnikova železniška postaja v središču Kamnika, ki je zadnja leta neslavno propadala, dobiva novo vsebino. Potem ko je občinska uprava zadnjih nekaj let v njej nameravala urediti muzejsko-prodajne prostore za znano kamniško majoliko, je Občina Kamnik pod vodstvom župana Marjana Šarca prisluhnila pobudi Centra za socialno delo Kamnik, da bi osebam s težavami v duševnem zdravju ponudili boljšo kakovost življenja.

 

Gre za dnevni center, ki bo namenjen odraslim osebam, odprli pa ga bodo v prihodnjih dneh. Dejavnosti bodo v njem potekale od ponedeljka do petka in bodo ustrezno strokovno vodene. Za vsebine bodo poskrbeli delavci centra za socialno delo, projekt pa bo finančno podprla občina. Kljub temu da so se v javnosti pojavljale številne polemike v zvezi s tem, da stavba zaradi neposredne bližine železniških tirov za to dejavnost ni primerna, župan vztraja, da oseb z motnjami v duševnem razvoju ne smemo odrivati na obrobje in da zaradi nenehnega nadzora tiri ne bodo nevarni. Ker je objekt več let sameval in propadal, se je občina v zadnjem letu lotila tudi nujnih vzdrževalnih del. Najprej so v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulture Kranj obnovili streho, nato pa še notranjost, za kar so namenili okoli sedemdeset tisoč evrov. »V notranjosti je bila izvedena sanacija kotlovnice, in sicer smo zamenjali kotel skupaj z dimniškimi koleni in cevmi za priključek na dimnik, obnovili smo instalacije v kotlovnici, kupili nov gorilec z montažnim materialom, zamenjali smo tudi termostatski komplet ventilov za radiator, kupili nove radiatorje v sanitarnih prostorih, kjer jih do sedaj sploh ni bilo, izvedli pa smo tudi generalno čiščenje kurilne naprave, dimnika in cisterne. V notranjosti smo zamenjali razbite šipe, prepleskali vse stene, na tla smo namestili laminat, uredili smo tudi majhno kuhinjo s štedilnikom in umivalnikom. Vse se je izvajalo pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine tako, da je ohranjena Plečnikova podoba tako zunanjosti kot notranjosti,« je povedala predstavnica za stike z javnostjo na Občini Kamnik Janja Zorman Macura.

 

Center v teh dneh še pripravlja operativni program dela in opremlja prostore, objavili pa so tudi že razpis za dva terapevta, ki bosta predvidoma še januarja začela delati.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 24. junij 2013 / 12:02

Za naše že prva odličja

Na sredozemskih igrah v Turčiji so se že prva dva dneva izkazali tudi slovenski športniki in skupaj osvojili devet medalj.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Lahke jedi za poletne dni

Riževa solata s tunino Sestavine: 20 dag riža, 15 dag tunine, 10 dag vloženih šalotk, 2 fileta vložene rdeče paprike, nekaj vloženih šampinjonov, nekaj črnih oliv.

Avtomobilizem / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Češka drugačnost

Češka Škoda želi z novim Superbom igrati vidnejšo vlogo v višjem razredu.

Škofja Loka / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Začeli z obnovo Šeširjevega mostu

Škofja Loka - Minulo sredo so zaradi sanacije dotrajanega Šeširjevega mostu pred vhodom na Spodnji trg v Škofji Loki na tej regionalni cesti vzpostavili delno zaporo. Promet bo i...

Gospodarstvo / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Sava dobila nov nadzorni svet

V četrtek je bila na sedežu družbe prva seja četrtega sestava nadzornega sveta delniške družbe Sava.

Šport / sreda, 6. avgust 2008 / 07:00

Letos sem dokončno dozorel

Tako svoj odličen nastop in deseto mesto na letošnji največji kolesarski dirki na svetu komentira Tadej Valjavec, ki priznava, da brez gorenjske trme in pomoči vseh, ki ga imajo radi, ne bi šlo.