Za tuje kupce še nezanimivi
V Poslovni coni Komenda je prodanih že več kot šestdeset odstotkov zemljišč, a kupci so predvsem domača podjetja. Gospodarsko stanje v celi državi tujce od poslov pri nas za zdaj še odvrača, a glas o coni kljub vsemu sega tudi prek meja.
Komenda – Petinsedemdeset hektarov velika druga faza Poslovne cone Komenda v teh dneh kljub dokončani komunalni infrastrukturi in posameznim poslovnim stavbah, ki so že zgrajene, na prvi pogled bolj ali manj sameva, a leto 2011 je bilo za družbo Poslovna cona Komenda uspešno in novih lastnikov je že več kot štirideset.
»Lani smo prodali osem parcel za skupno več kot tri milijone evrov, od tega dve večji tik ob koncu leta. Skupno smo doslej našli nove lastnike že za okoli šestdeset odstotkov vseh zemljišč, na prodaj jih je še dvajset hektarov, še vedno pa čakamo tudi na okoljevarstveno soglasje za izvzetih osem hektarov, a se Agencija za okolje in prostor na odločbo ministrstva za okolje, ki je nam v prid, vedno znova pritoži. Dvanajst lastnikov že ima gradbeno dovoljenje, šest podjetij ga v tem trenutku pridobiva. Poleg teh šestih objektov, ki se v coni že gradijo, pričakujemo, da se jih bo letos začelo graditi še vsaj deset,« pravi direktor družbe Matic Romšak in priznava, da se je gospodarska kriza v lanskem letu pošteno poznala. »K nam prihajajo podjetja, ki so s svojimi posli vezana na tuji trg, saj le taki danes širijo proizvodnjo. Med njimi so vsa slovenska, tudi nekaj visokotehnoloških podjetij, smo pa doslej dve tudi zavrnili - eno podjetje je želelo graditi bioplinarno, eno pa odprto skladišče za sekundarne surovine. Takšne dejavnosti v našo cono ne sodijo. Se pa dogovarjamo z investitorji, ki bi zgradili hotel, garažno hišo, tudi vrtec, kakšen trgovski center, pošto, banko …, da bi znotraj cone delovala tudi vrsta družbenih dejavnosti. Dogovori potekajo tudi s podjetjem LPP, ki bo vzpostavilo avtobusno linijo iz Ljubljane do cone,« še dodaja Romšak in dodaja, da družba, katere lastnik je skoraj v celoti Občina Komenda, redno odplačuje kredite za gradnjo dvanajst milijonov evrov vredne komunalne infrastrukture.
Da bi bilo tako še naprej, si v letošnjem letu prodajo želijo povečati za dvajset odstotkov, zato morajo pritegniti tudi tuje investitorje. »Nad urejenostjo naše cone so navdušeni v Srbiji, interes so pokazali tudi ruski investitorji. A tuja podjetja so za zdaj bolj naklonjena najemanju prostorov kot pa nakupom, prav tako bo najprej treba oživiti celotno slovensko gospodarstvo,« še pravi Romšak in optimistično zaključi: »K nam prihajajo podjetja z dobrimi idejami, in če jih bomo razvili vsaj polovico, potem bo komendska cona gotovo najlepša na Gorenjskem.«