Starodavni in današnji Slovenci
To je naslov knjige, ki je izšla leta 1841 v Moskvi. Napisala sta jo Jurij Venelin in njegov bratranec Ivan Molnar. Jurij je raziskoval zgodovino Bolgarov in spotoma naletel na Slovence. Ugotovil je, da so že grški in pozneje rimski zgodovinarji pisali o Slovencih. Grki so z njimi trgovali že 500 let pred Kristusom.
Naseljeni so bili od današnje Švice do Črne gore, od Jadrana do Donave. Jurij je to raziskoval pet let, do svoje smrti leta 1839, v starosti 37 let. Delo je dokončal njegov bratranec Ivan Molnar leta 1841. Zaradi finančne zadrege je delo izšlo samo v 340 izvodih. Potem se 168 let ni nihče spomnil na te raziskave, pač zaradi interesa večjih narodov in njihove pohlepnosti. Če bi Slovenci prišli šele v 6. stoletju, ne bi mogli v dvajsetih letih naseliti tolikšne površine in nas že zdavnaj ne bi bilo več, če nekdaj ne bi bili mogočen srednjeevropski narod. V letih od 32 pred Kr. do leta 9 po Kr. so Rimljani Slovence trikrat močno porazili in jih na desetisoče odpeljali v suženjstvo v Italijo in Španijo. Rekli so jim Sklavi (Slovenec), kakor je v romanskih deželah še sedaj ime za sužnja. Veliko jih je pobegnilo čez Donavo, v današnjo Slovaško. Rimljani so jih vključevali v svoje legije in je nastal rek 'ni zmage brez Slovencev'. Reti, Veneti, Noriki, Panonci, Slavonci, Dalmatinci in v severni Italiji Etruščani, vse to so bili Slovenci, kakor se vidi po njih govorici in pisavi. Bojevita plemena in narod so bili naši predniki. V karantanski državi so bili že precej okrnjeni, v primerjavi z nekdanjim ozemljem. Zgodovinarji bi se morali v te raziskave poglobiti z vso resnostjo ali vsaj prebrati to zgodovinsko delo. V kijevskem samostanu imajo 250 let staro zgodovinsko knjigo, ki ne sme priti v javnost, ker opisuje, kako so v današnjo Ukrajino in Rusijo prihajali Slovenci iz naših krajev v daljni preteklosti in se tam naseljevali, ne pa obratno, kot smo naučeni. Slovenski jezik je najstarejši. Vsi pa se imenujemo Sloveni in ne Slovani, kot nas je leta 1848 poimenoval nekdo na Češkem.
Jožef Lampe, Sp. Brnik
p. s.: Zgodovinska knjiga Starodavni in današnji Slovenci, ponatisnjena leta 2009, se dobi v Mariboru pri Društvu za ohranjanje domoljubnih izročil Hervardi, Miklavška ul. 26.