Nova vlada naj deluje hitro in usklajeno
Potrebujemo boljše razumevanje nalog, ki so odločilne za naš razvoj, pripravljenost za dogovore in zavezništvo za reforme, je dejal v nedeljo v Dražgošah predsednik republike Danilo Türk.
Dražgoše - Nedeljska slovesnost v Dražgošah je bila vredna jubileja 70-letnice bitke in 55-letnice prireditve Po stezah partizanske Jelovice. V Dražgošah se še nikdar doslej ni zbralo toliko ljudi. Bilo jih je blizu deset tisoč. Tradicionalni pohodi so bili po udeležbi rekordni. S Pasje ravni je prišlo v Dražgoše 582 pohodnikov, iz Železnikov prek zasneženega Ratitovca 250, približno toliko pa iz Tržiča. Avtobusov je bilo nad šestdeset, vsa parkirišča v okolici Dražgoš in v dolini pa so bila zasedena z osebnimi vozili. Kljub gneči in množici vozil je potekal promet urejeno, kar je zasluga organizatorjev, policije, gasilcev in vseh, ki so skrbeli za red in varnost.
Na osrednji opoldanski slovesnosti pri spomeniku padlim partizanom in pobitim domačinom je bil tudi del slovenske politike: predsednik Republike Slovenije Danilo Türk, mandatar za sestavo nove vlade Zoran Janković, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, nekdanji predsednik republike Milan Kučan, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik in nekateri ministri sedanje vlade ter poslanci državnega zbora. Med udeleženci je bil tudi eden od dveh še živečih udeležencev dražgoške bitke 96-letni Franc Čopi – Borutin iz Kopra. V kulturnem programu so sodelovali orkester Slovenske vojske, partizanska pevska zbora iz Ljubljane in iz Trsta, sopranistka Janja Hvala iz Bohinja in gledališka igralca Aleksander Valič in njegov vnuk Domen Valič.
Po pozdravu predsednika organizacijskega odbora prireditve Zdravka Krvine je množici spregovoril predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik. V ognjevitem govoru je dejal, da si bo slovenski narod tudi v prihodnje svojo sodbo in usodo pisal sam. Okrcal je ameriškega veleposlanika v Sloveniji, ki si je vzel pravico sklicati nekakšno fantomsko koalicijo; ker pa mu to ni uspelo, je poskušal z »nekakšno vlado narodne enotnosti brez naroda«. Vsem tistim, ki so se šli z njim pogovarjat, je namenil Cankarjevo misel o hlapcih. Franc Čopi – Borutin je v svojem spominu segel sedemdeset let nazaj, ko je kot mitraljezec v globokem snegu in hudem mrazu pod Bičkovo skalo in na njej ustavljal prodirajoče Nemce, in ko so Dražgošani zvečer, ko so boji prenehali, prinesli partizanom na položaje toplo hrano. »Tega ne bom nikdar pozabil,« je sklenil svoje spomine.
Predsednik Republike Slovenije Danilo Türk je povedal, da se je na dražgoških pobočjih pred sedemdesetimi leti bila ena prvih bitk narodnoosvobodilnega boja. Spomin na to bitko je tudi spomin na žrtve velikega vojnega zločina. »Okupator se je znesel nad civilnimi prebivalci, vaščani, s pobojem, s požigom vasi, izseljevanjem preživelih. Tega vojnega zločina nad civilisti ni opravičevala nobena vojaška nuja in ga ni dovoljevalo prav nobeno pravilo vojnega prava. V zgodovinskem spominu bo za vselej ostal zapisan kot sramotno, zločinsko dejanje okupatorske vojske,« je povedal predsednik in se zahvalil Dražgošanom in vsem, ki ohranjajo spomin na ta dogodek, pohodnikom pa je čestital, saj postaja tudi po njihovi zaslugi dražgoško srečanje bolj sproščeno, tudi športno in rekreativno.
O današnjih razmerah v Sloveniji je dejal, da potrebujemo najprej dobro upravljanje države, da bomo lahko v praksi kaj spremenili. Politične stranke v državnem zboru imajo veliko odgovornost za končanje pogovorov o vladajoči koaliciji. »Potrebujemo vlado, ki bo delovala hitro in skladno, ki bo operativna in bo sposobna soočiti se z najnujnejšimi nalogami današnjega časa. Potrebujemo boljše razumevanje tistih nalog in reform, ki so odločilne za naš dolgoročni razvoj,« je povedal predsednik in svetoval, naj bo mesto dogovarjanja državni zbor. »Potrebujemo zavezništvo za reforme, predvsem pa voljo in pripravljenost političnih sil, da stopijo na pot dogovorov.«