Odpovedali kolektivno pogodbo
V nakelskem Merkurju se po jesenski enostranski odpovedi kolektivne pogodbe s strani uprave pripravljajo na pogajanja o novi kolektivni pogodbi.
Naklo - V Merkurju pojasnjujejo, da so morali z odpovedjo kolektivne pogodbe pohiteti, preden bi se avtomatično podaljšala za dve leti. »Sindikatom je bil s strani uprave poslan predlog za spremembe kolektivne pogodbe že poleti, ob predpostavki, da bodo postopki stekli dovolj hitro, da odpovedi ne bi pošiljali, ker bi bila vsebina usklajena in podpisana še pred skrajnim rokom za odpoved pogodbe. Ker nam ni uspelo izvesti potrebnih usklajevanj, smo odpovedali kolektivno pogodbo, da smo s tem prekinili avtomatizem podaljševanja veljavnosti. V nasprotnem primeru bi namreč sedanja obveljala še dve leti,« je pojasnila Katja Kozina, predstavnica za odnose z javnostmi v Merkurju.
V Merkurju o spremembah kolektivne pogodbe še ne želijo govoriti, saj njena vsebina še ni usklajena, pojasnjujejo pa, da so predlagane nekatere spremembe, ki bi posegale v tiste pravice delavcev, ki jih imajo trenutno zagotovljene v večjem obsegu, kot to določa panožna kolektivna pogodba za trgovino, ki je temelj za nadgradnjo. »Sicer pa se še vedno ohranja večji obseg pravic, kot ga zagotavlja panožna kolektivna pogodba. O konkretnih spremembah pa bomo lahko govorili šele, ko bodo usklajene in dogovorjene s sindikati v družbi,« je dejala Katja Kozina. Nova kolektivna pogodba naj bi začela veljati marca, do takrat pa bi uprava rada končala vsa usklajevanja in z zaposlenimi podpisala pogodbo.
»Trenutno poteka seznanjanje članov sindikatov o predlaganih spremembah kolektivne pogodbe, ki jih predlaga uprava Merkurja. Zaposleni seveda ne morejo biti zadovoljni s krčenjem že zagotovljenih pravic,« je dejala Jasna Erman, vodja pravne službe Sveta gorenjskih sindikatov. Po mnenju sindikatov je v predlogu uprave precej sprememb, ki bistveno znižujejo ali celo ukinjajo že pridobljene pravice, zlasti dodatke k plačam. »Kakšen bo rezultat pogajanj, je sicer še vprašanje, a sindikati bomo predvsem hoteli dobiti na mizo natančne ocene, kako odločujoče bo za družbo varčevanje pri plačah delavcev. Zanimalo nas bo, ali se bo varčevalo samo pri zaposlenih ali tudi na drugih področjih. Že sedaj je namreč približno 40 odstotkov zaposlenih na minimalni plači, ki pa so si jih lahko vsaj delno izboljšali z dodatki k plači in tudi trinajsto plačo,« pravi Ermanova. Po neuradnih podatkih naj bi v Merkurju s predlaganimi spremembami kolektivne pogodbe mesečno privarčevali okoli štiristo tisoč evrov.