Varstvo pred snežnimi plazovi
Pozimi je nevarnost plazov v gorah velika, zato Info središče TNP Triglavska roža na Bledu danes, v petek, in jutri, v soboto, organizira Dneve varstva pred snežnimi plazovi.
Bled – Hoja v gore v zimskem času zahteva posebno znanje, saj so razmere bolj nepredvidljive kot sicer. S poznavanjem terena, plazovitih območij, spremljanjem vremenske napovedi ter poročil o nevarnosti snežnih plazov, povečamo možnost izbire varnih poti. Zaradi snega je površina oziroma pokrajina navadno spremenjena, kar lahko vodi v težave s prepoznavanjem terena. »Višina snežne odeje otežuje tudi gibanje, saj se nam v snegu predira in zato postanemo hitreje utrujeni, kar poveča možnost dehidracije. V senčnih predelih je možna difuzna svetloba, ki povzroča težave z razločevanjem reliefa, pri smučanju to lahko pomeni padec in poškodbe,« opozarja Iztok Butinar, vodnik v Triglavskem narodnem parku (TNP) in inštruktor Gorske reševalne zveze Slovenije, in dodaja, da med ključne nevarnosti pri zimskem gorništvu sodijo tudi temperature, dolžina dneva, vreme in plazovi, ki jih lahko povzroči celo divjad.
Če pride do plazu, je bistvenega pomena, da pravilno ukrepamo. »Ob zasutju prijateljev poiščemo varno mesto pred verjetnim vnovičnim sproženjem plazu, postavimo opazovalca, ki neprestano opazuje pobočje nad nami. Najbolj izkušeni naj hitro površinsko pregledajo plazovino, kjer naj bodo pozorni na morebitne znake zasutih, na opremo, gibanje plazovine ... Plazovino preiščemo s plazovno žolno, sondo in lopato, nato nudimo prvo pomoč zasutim, jih odkopljemo in pokličemo Gorsko reševalno službo oziroma 112,« pojasnjuje vodnik in svetuje, naj se na pot nikoli ne podamo sami, naj bomo dobro, predvsem pa pravilno opremljeni. »Imejmo plazovno žolno vključeno, s pregledanimi in zamenjanimi baterijami in pravilno nameščeno na telesu. Če nam teren, kamor se odpravljamo, ni najbolj domač oziroma znan, poskušajmo pridobiti čim več informacij o sami destinaciji, vremenskih razmerah ...«
Na Dnevih varstva pred snežnimi plazovi bo Iztok Butinar udeležence skozi predavanje in praktične preizkuse na terenu poučeval o varnosti v gorah, ukrepanju ob morebitnih plazovih, potrebni opremi in njeni uporabi.