Türk pozval k hitri sestavi koalicije
Na slovenskem političnem odru se še vedno vse vrti okoli sestavljanja nove vlade. Predsednik republike Danilo Türk je včeraj mandat za njeno sestavo le podelil Zoranu Jankoviću, ki se bo tako lahko začel pogajati tudi z Erjavčevim DeSUS-om.
Predsednik republike Danilo Türk je bil pri tehtanju o možnem mandatarju pred težko odločitvijo, saj mesec dni po predčasnih državnozborskih volitvah niso znani niti orisi bodoče vladne koalicije. Na to je v sredo opozoril v posebni izjavi za javnost, v kateri je pozval »vse dejavnike na slovenskem političnem prizorišču, da ravnajo odgovorno in na podlagi izida volitev omogočijo čimprejšnje oblikovanje vlade, ki bo sposobna sprejemati odločitve in jih, v dogovoru s socialnimi partnerji, tudi uresničevati.« Razmere na slovenskem političnem prizorišču namreč po predsednikovem mnenju terjajo čimprejšnje odločitve. »Govorjenje o vladi narodne enotnosti ali tehnični vladi, ki smo mu bili priča v preteklem tednu, ni pomagalo k hitremu oblikovanju vlade, kar pa je v tem trenutku slovenski nacionalni interes,« je zapisal.
Ne vladi narodne enotnosti
Predlog sredinskega trojčka oziroma t. i. koalicije GRK (Gregor Virant - DLGV, Radovan Žerjav – SLS in Karl Erjavec – DeSUS) o sestavi vlade narodne enotnosti, ki je ne bi vodil ne zmagovalec volitev Zoran Janković (Pozitivna Slovenija) ne njegov največji tekmec Janez Janša (SDS), sicer pri drugih strankah pričakovano ni naletela na plodna tla. V torek, ko so se predlagatelji vlade narodne enotnosti seznanili z odzivi ostalih strank, je tako Gregor Virant lahko sporočil le, da njihov predlog nima zadostne podpore, čeprav v vseh treh strankah še vedno menijo, da bi bila taka vlada za Slovenijo dobra rešitev. Stranke sredinskega trojčka so se obenem odločile, da bodo v prihodnje nastopale samostojno, je še sporočil Virant.
Žerjav: Virant naj se odloči
Od torka naprej se torej po enotedenskem zastoju nadaljujejo pogajanja o sestavi nove vladne koalicije. Najbolj aktiven pri tem je bil Gregor Virant, ki bo z osmimi poslanci Državljanske liste Gregorja Viranta tudi jeziček na tehtnici, ali se bo formirala levosredinska ali desnosredinska vlada. DLGV se bo namreč o morebitnem sodelovanju v koaliciji pogajala tako z Jankovićem kot tudi Janšo, je napovedal Virant. S takšnim taktiziranjem pa se očitno ne strinja predsednik SLS-a Radovan Žerjav, ki je v torek izjavil, da se bo moral Virant najprej odločiti, kaj pravzaprav hoče in kam želi iti. »Ker pogajati se na tri strani, verjetno ne bo šlo,« je dejal Žerjav, ki se je v nasprotju z Virantom že odločil. Namreč, da v koalicijo z Jankovićem ne gre. Prav zato so v SLS v torek tudi zavrnili povabilo na sestanek s Pozitivno Slovenijo. Po besedah Žerjava so Jankoviću pisno pojasnili, da tovrstna pogajanja niso smiselna, saj da SLS ne namerava vstopiti v vlado.
Že v sredo dopoldne sta se Virant in Žerjav znova srečala. Skupaj s predsednico N.Si Ljudmilo Novak so se namreč srečali in izmenjali poglede na osnutek koalicijske pogodbe, ki jim ga je poslal Janez Janša. Po srečanju na sedežu stranke Lista Virant je Novakova dejala, da so se v mnogih stvareh strinjali, zato po njenem obstajajo možnosti oziroma izhodišča za prihodnje sodelovanje. V vseh treh strankah pa menijo, da je prav, da prvo priložnost za sestavo vlade dobi Zoran Janković kot relativni zmagovalec volitev. Po mnenju predsednice N.Si je sicer povsem legitimno, da iščejo tudi možnosti za oblikovanje drugačne vlade. Žerjav je po sestanku poudaril, da je odprtih še preveč spremenljivk, zato se ni mogel opredeliti, ali se SLS nagiba k vladi Janeza Janše ali k opozicijski vlogi. Prvak SDS Janez Janša se dopoldanskega sestanka ni udeležil, menda zaradi prisotnosti medijev, se je pa z Virantom, Žerjavom in Novakovo srečal popoldne, a podrobnosti sestanka niso znane. Manjkal je tudi Karl Erjavec, ki je že pred časom napovedal, tako pa je v torek sklenil tudi izvršni svet DeSUS-a, da bo stranka pogajanja z mandatarjem začela šele, ko bo ta uradno imenovan. V DeSUS-u so sicer za čim prejšnje imenovanje mandatarja, ob tem pričakujejo, da bo to Zoran Janković. Prav zato se je včeraj že sestala pogajalska skupina stranke, pregledala Jankovićevo koalicijsko pogodbo in pripravila konkretna pogajalska izhodišča. Erjavec je ta teden tudi poudaril, da se bodo za sodelovanje odločili, če bodo lahko uskladili koalicijsko pogodbo in uresničevali svoj program.
Pahor še vedno na zdravljenju
Zoran Janković se je doslej o koaliciji najbolj intenzivno pogajal s SD, katere predsednik Borut Pahor se zaradi akutnega vnetja srednjega ušesa še vedno zdravi v ljubljanskem Kliničnem centru. Tam so prejšnji teden na novinarski konferenci podrobno spregovorili o njegovih zdravstvenih težavah. Predstojnik klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo Miha Žargi je tako poudaril, da je do zapletov pri vnetju najverjetneje prišlo zaradi odlašanja zdravljenja. Pahor se je namreč slabo počutil že 14 dni, preden je prišel v bolnišnico. Njegovo zdravljenje je v prvih dneh potekalo zadovoljivo, vendar pa je bilo vnetje neznačilno za običajne pogoste oblike vnetja srednjega ušesa. Pahor je po opravljenem operativnem posegu na lastno željo 20. decembra predčasno zapustil bolnišnico, zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja pa so ga 24. decembra znova sprejeli. Še drugič so ga operirali, odtlej pa se njegovo zdravstveno stanje izboljšuje. Ob Pahorjevi odsotnosti sicer pogajanja o vstopu v koalicijo z Zoranom Jankovičem v imenu SD vodi podpredsednik stranke Patrick Vlačič, v pogajanja pa se je ta teden intenzivno vključila tudi Virantova lista.
Sindikati za socialni dialog
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je v torek sklicala novinarsko konferenco in pozvala k socialnemu dialogu. Kot so dejali najvišji sindikalni predstavniki, so se pripravljeni pogovarjati tudi o pokojninski reformi, ki pa mora biti oblikovana skladno z načelom pravičnosti, ne pa le z vidika proračuna oziroma zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja. »Če bodo šli gospodje predaleč, pa se bomo z vsemi sredstvi borili za interese delavstva,« je dodal predsednik ZSSS Dušan Semolič in dejal, da ni nobenega utemeljenega razloga, da bi verjeli, da se bodo gospodarske in življenjske razmere v letu 2012 izboljšale. Po njegovem mnenju bodo politične institucije v Sloveniji in Evropski uniji, ki imajo moč in oblast, še naprej vztrajale pri vrednotah, ki so pripeljale do krize in ki njeno breme polagajo na hrbte delavcev in upokojencev.