Novo znižanje bonitetne ocene Sloveniji
Ljubljana – Agencija Moody's je pred dnevi znižala bonitetno oceno Slovenije za eno stopnjo z Aa3 na A1 in negativnimi pričakovanji za prihodnost. Agencija med glavnimi razlogi za znižanje navaja morebitno potrebo po državni dokapitalizaciji največje slovenske banke in s tem obremenitvijo državnega proračuna. Dodatno izpostavljajo zviševanje tveganj za gospodarsko rast, potencialne težave pri zmanjševanju državnega dolga in financiranju proračuna zaradi krize v območju evra.
Moody's ocenjuje, da bodo slovenske banke ob nadaljevanju krize, slabitev kapitala in slabšanja donosov potrebovale več pomoči države. Kot ocenjujejo, se bo delež slabih kreditov v največjih bankah do konca prihodnjega leta povečal na 20 odstotkov. Menijo, da bo morala država v prihodnjih letih v bančni sektor nameniti med dveh do osmih odstotkov BDP. Ministrstvo za finance v zvezi z očitkom glede velikosti bančnega sistema v RS poudarja, da Banka Slovenije v zadnjem Poročilu o finančni stabilnosti (maj 2011), navaja, da je povprečen delež bilančne vsote bank v BDP v evro območju leta 2009 znašal 333 odstotkov, v državah EU 357 odstotkov, kar je občutno več od slovenskih 136 odstotkov. Vprašanje dokapitalizacije je trenutno aktualno zgolj pri največji slovenski banki v višini 320 milijonov evrov oziroma 0,9 odstotka BDP.
Moody's kot razlog za znižanje bonitete navaja tudi porast srednjeročnih tveganj za gospodarsko rast malega in zelo odprtega slovenskega gospodarstva, ki bodo rezultat vse večjih fiskalnih restrikcij v območju evra. To naj bi povzročilo dodatne izzive Sloveniji pri zmanjševanju državnega dolga. Pri tem so opozorili tudi na nestabilno politično situacijo, kar bi lahko še dodatno otežilo gospodarske in fiskalne ukrepe. Kot tretji razlog navajajo povišana tveganja glede financiranja proračuna zaradi krize v območju evra.
Ministrstvo za finance poudarja, da so s sprejetim intervencijskim zakonom zajezili javno porabo v prvi polovici prihodnjega leta. Vlada hkrati poudarja, da je treba čim prej pripraviti rebalans proračuna za leto 2012 ter da konsolidacija javnih financ v Sloveniji poteka skladno z načrti Programa stabilnosti. S septembrskim rebalansom se je znižala pravica porabe za več kot odstotek BDP (370 milijonov evrov), konec leta naj bi primanjkljaj znašal 5,5 odstotka BDP. Ministrstvo za finance pričakuje, da bo tudi nova vlada nadaljevala ali celo okrepila javnofinančno konsolidacijo v letih 2012 in 2013, ko naj bi Slovenija, skladno s Programom stabilnosti, znižala primanjkljaj pod tri odstotke.
Slovenija se je letos zadolžila za 3,88 milijarde evrov, med drugim tudi za odplačilo glavnic v letu 2012 in 2013 v višini dobre milijarde evrov. Prihodnje leto naj bi se zato zadolžili samo še v višini 204 milijone evrov. »Zaradi tega menimo, da je ocena rating agencije o tveganju pridobivanja sredstev na finančnih trgih pretirana in neupravičena,« pojasnjujejo na finančnem ministrstvu. Ministrstvo ima preko enotnega zakladniškega računa države tudi dostop do več kot dveh milijard evrov depozitov.