Cankar: radost in hrepenenje
Oda radosti in hrepenenju je bil naslov letošnjega Velikega božičnega koncerta Gimnazije Kranj, tokrat že tretjič po vrsti v razprodani Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.
Koncerti nekoč revijskega, danes Simfoničnega orkestra Gimnazije Kranj bodo prihodnjo pomlad stari deset let. Pripravili so dvajset koncertnih večerov, deset spomladanskih in deset božičnih. V ponedeljek je bil, kakopak času primerno, na sporedu božični. Letos že tretjič v do zadnjega sedeža razprodani Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Veličasten, kot lani in predlani. Z odličnim in zahtevnim programom, skoraj dvesto pevci in inštrumentalisti na odru in vabljenimi gosti, letos so bili to štirje odlični pevci, dva zbora in tudi velik del glasbenikov simfoničnega orkestra. Božični koncert Gimnazije Kranj namreč ni več toliko koncert gimnazijcev kot pa gimnazije, saj je raven organizacije koncerta visoko profesionalna, prav tako pa sta tudi program in izvedba koncerta, česar od glasbenikov srednješolcev seveda ne bi mogli niti zahtevati niti pričakovati. Vendar, kot je v uvodu povedal predsednik uprave Hranilnice Lon Teodor Žepič, ki vsa leta zvesto podpira gimnazijske koncerte, so ti koncerti ponos Kranja, razvijajo se naprej in so vedno večji in boljši. Iz vselej duhovitega nagovora ravnatelja gimnazije Francija Rozmana pa smo lahko razbrali, da se velikim stvarem ne gre odrekati, zato se vsakič znova potrudijo, da ga pripravijo najbolje, kot morejo.
Ponedeljkov koncert je bil sijajen. Koncertni direktor Primož Zevnik je skupaj z dirigentom Nejcem Bečanom sestavil zahteven program, pod naslov Oda radosti in hrepenenju pa zbral velika dela skladateljev z germansko domovinsko pravico, Straussa, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Mozarta, Mahlerja, Offenbacha, Beethovna, Orfa … Občinstvo je najbolj glasno nagrajevalo znane skladbe, kot so Straussova Also sprach Zarathustra, pa Barkarola iz Offenbachovih Hoffmanovih pripovedk in 4. stavek Beethovnove 9. simfonije v d-molu, op. 125, imenovan tudi »Koralna«. Vrh koncerta je bil nedvomno nastop nekdanje gimnazijke Nadje Drakslar, zdaj odlične klarinetistke, ki je tako rekoč »iz rokava« odigrala Mozartov Koncert za klarinet in orkester. Veličastna je bila zaključna skladba rednega programa iz že omenjene Beethovnove devete, saj je zapelo več kot sto trideset pevk in pevcev (poleg gimnazijskih zborov še Ljubljanski madrigalisti in Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec) ter devetdesetčlanski orkester. Dodatek iz Carmine Burane in tradicionalni Radetzky Marsch sta bila prava sladica. Za vse, ki smo v ponedeljek uživali v Cankarjevem domu. Vsi, ki se boste prihodnje leto morali bolj potruditi, da boste pravočasno prišli do vstopnic, pa ste vabljeni k ogledu posnetka koncerta na TVS 2 v nedeljo, 25. decembra, ob 14. uri.