Na aparatu so v letu dni opravili več kot 1200 posegov, večinoma najzahtevnejših.

Prednosti angiografskega aparata

Na Kliničnem inštitutu za radiologijo UKC Ljubljana so predstavili zdravljenja tumorjev z angiografskim aparatom.

Angiografija je invazivna diagnostična metoda, pri kateri v žilo vbrizgajo kontrastno sredstvo in z rentgenskim slikanjem prikažejo žile ter na ta način ugotovijo oziroma »vidijo« morebitna zožanja žile, napake, morebitni krvni strdek in drugo … Metodo uporabljajo pri subarahnoidalnih krvavitvah, anevrizmah, žilnih stenozah, žilnih malformacijah.

Na Kliničnem inštitutu za radiologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so pred kratkim prikazali posege, ki jih izvajajo na novem angiografskem aparatu (Allura Xper FD 20). To je prvi aparat v Sloveniji, ki združuje angiografijo s CT prikazom struktur. »Aparat imamo na inštitutu že leto dni, vendar smo ga šele zdaj predstavili javnosti, saj smo želeli prikazati vse, kar lahko z njim delamo. Omogoča nam namreč hkratni prikaz tako žilnih kot nežilnih struktur ter hkratno izvedbo intervencijskega radiološkega posega. Na aparatu smo v tem času opravili več kot 1200 posegov, večinoma najzahtevnejših. Pri zdravljenju tumorjev ga uporabljamo za ciljano zdravljenje nekaterih tumorjev (hepatoceličnih karcinomov, metastaz, adenokarcinomov ledvic …), saj omogoča natančno lokalizacijo arterij, ki tumor prehranjujejo, ter njihovo hkratno izključitev z embolizacijo ter po potrebi direktno aplikacijo zdravil v tumor - kemoterapevtikov,« je razložil delovanje aparata asist. mag. Dimitrij Kuhelj, vodja Oddelka za intervencijsko radiologijo in še poudaril: »Pri določenih bolnikih lahko nadomestimo posege, vodene na CT, s posegom na novem angiografskem aparatu ter tako povečamo dostopnost CT aparature za bolnike ob manjšem obsevanju z ionizirajočimi žarki ter ob manjši uporabi kontrastnih sredstev.«

Aparat omogoča natančnejše zdravljenje tudi sprememb na žilah (postavitev aortnih žilnih opornic, embolizacije vene porte, transjugularnega intrahepatičnega obvoda-TIPS, embolizacijo psevdoanevrizem, žilnih malformacij) in nežilnih posegih (posegi na hrbtenici-vertebroplastika, drenaže tekočinskih kolekcij, perkutana biliarna drenaža, citološke in histološke punkcije).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / sobota, 11. maj 2019 / 19:24

Na pohod za »čiščenje« telesa

Šenturška Gora – Planinsko društvo Komenda, sekcija Škrjančki, je na velikonočni ponedeljek organiziralo enajsti Prdenov pohod na Šenturško goro. Namen pohoda je bil tudi letos enak kot vsakič dosl...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Planica nima več rekorda

Minuli konec tedna so smučarski skakalci tekmovali na poletih v Vikersundu na Norveškem. To je bilo prvo tekmovanje na prenovljeni letalnici, ki sedaj velja za največjo na svetu. Planica se tako...

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Festival zimskih športov

Petnajstega Šolskega pokljuškega maratona se je udeležilo kar 1741 mladih. Skoraj petsto jih je teklo na smučeh na najkrajši razdalji.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Vrtenje pedal na mestu

Dvoransko statično kolesarjenje je v pravem razmahu. Po vseh dvoranah oziroma centrih, ki ponujajo tovrstno vadbo, boste težko našli prosto kolo, če si ga ne boste vnaprej rezervirali.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Najhitrejši "malar"

Aleš Udovič je eden najbolj poznanih gorenjskih rekreativcev. Dvakratni zmagovalec Franje si najbolj želi zmage na jeklenih.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Flander se vrača

Po poškodbi na svetovnem prvenstvu je pretekli teden že treniral na snegu. Jutri odpotuje na tekmo v Kanado, medtem pa bo med zimskimi počitnicami v okviru njegove športne akademije potekal tečaj desk...