Največ obolelih v občini Gorenja vas
Obolevnost za klopnim meningoencefalitisom je na Gorenjskem 2,4-krat večja od slovenskega povprečja.
»Klopni meningoencefalitis je resna bolezen, ki jo povzroči vbod okuženega klopa in prizadene centralni živčni sistem. Pri približno polovici bolnikov bolezen pusti trajne posledice, vsak stoti oboleli pa umre. Večina bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in dolgotrajno rehabilitacijo. Slovenija sodi v endemična območja s klopnim meningoencefalitisom, zato je verjetnost okužbe visoka, še posebej ogroženi pa sta območji Gorenjske in Koroške,« je opozorila asist. Andreja Krt Lah, vodja Enote za nalezljive bolezni na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Kranj.
Na ZZV Kranj se zbirajo prijave nalezljivih bolezni, ki jih po diagnosticiranju posredujejo zdravniki. Podatki prijav kažejo, da je obolevanje za KME na Gorenjskem pogostejše kot povprečno obolevanje v Sloveniji. Strokovnjaki ZZV Kranj so na nedavnem srečanju Sekcije za preventivno medicino v Portorožu predstavili analizo podatkov o obolelih za KME v gorenjski regiji od leta 2000 do vključno 2011. »V tem obdobju je za to boleznijo v Sloveniji na leto povprečno obolelo 253 oseb, od tega na Gorenjskem v povprečju 60 oseb, kar je glede na število prebivalcev na Gorenjskem 2,4-krat več od povprečja v Sloveniji. Natančnejše analize števila obolelih na Gorenjskem v tem obdobju kažejo, da je najvišja stopnja obolevanja v upravni enoti Škofja Loka oziroma točneje v občini Gorenja vas, kjer po izračunih obolevanost za KME znaša 88 na 100 tisoč prebivalcev in v občini Škofja Loka s približno 50 obolelimi na 100 tisoč prebivalcev, kar nas uvršča v sam svetovni vrh obolevanja za to boleznijo,« je povedala prim. doc. Irena Grmek Košnik, direktorica ZZV Kranj.
Glede na to, da Slovenija velja za visoko rizično državo glede na okužbo s KME, pa je cepljenih še vedno premalo prebivalcev, sta opozorili sogovornici: »Pri nas je precepljenih le približno 12 odstotkov prebivalstva. V Avstriji, ki ima podobno sliko razširjenosti okužbe s KME kot Slovenija, so s pomočjo sofinanciranja cepljenja s strani države precepljenost prebivalstva proti KME dvignili na 88 odstotkov, za KME pa danes zboli 10-krat manj ljudi.« Cepljenje je najučinkovitejša zaščita proti KME, strokovnjaki pa priporočajo, da se opravi v hladnejšem obdobju leta, ko klopi še niso aktivni. Za celovito zaščito pred boleznijo je potrebno opraviti celotno shemo cepljenja s tremi odmerki.
V ZZV Kranj so si v svojem programu postavili cilj, da povečajo precepljenost prebivalstva za 5 odstotkov na letni ravni. Eden od korakov k temu cilju je tudi projekt, ki je potekal v sodelovanju s humanitarnim društvom Lions klub Brnik, v okviru katerega so bila izvedena 603 cepljenja otrok proti KME. »Akcija cepljenja, ki je bila dobro sprejeta med starši in pri vodstvu osnovnih šol, je potekala od junija 2010 do novembra 2011 in je omogočila 201 otroku osnovno zaščito proti KME, torej tri cepljenja po shemi. V projekt so bili vključeni otroci iz OŠ Davorina Jenka Cerklje in otroci iz OŠ Poljane. Izbor otrok za cepljenje je opravilo vodstvo obeh šol glede na kriterij, ali otroci prihajajo iz socialno šibkejše ali številčnejše družine,« je še dejala Irena Grmek Košnik.