Rešitev našli v nadomestni poti
V soboto se je prvič sestal odbor za rešitev problemov Ribčevine v Vrbi. Rešitev so našli v nadomestni poti vzhodno od Arkove domačije.
Vrba - V soboto se je v Vrbi prvič sestal odbor za rešitev težav Ribčevine, predviden z minulo nedeljo podpisanim dogovorom o javnem skrbništvu. Odbor vodi Slavko Mežek, predsednik Ustanove Poti kulturne dediščine, v njem pa poleg lastnikov Ribčevine - Janeza Arka in Tanje Pangerc sodelujejo tudi akademska kiparja Vasja Ulrih in Ljubo Zidar, odvetnik Ludvik Druml, brezniški župnik Marjan Lampret in direktorica žirovniškega zavoda za turizem Maja Zupan. Kot je povedal Slavko Mežek, želita lastnika dokončno rešiti dolgoletne konflikte z upravljavci Prešernove rojstne hiše, ki jih povzroča predvsem dostop do cerkve sv. Marka prek dvorišča Janeza Arka in njegove partnerice. Občini Žirovnica predlagajo kompromisno rešitev, to je ureditev nadomestne poti med Prešernovim spominskim parkom in cerkvijo prek južnega roba parkovne zelenice in Arkovega sadovnjaka, ob ustrezni odškodnini in finančnemu kritju ureditvenih del. Dvorišče Ribčevine, kjer poteka sedanji dostop, bi po vzpostavitvi nove poti zaprli ter s tem Arku zagotovili primerno zasebnost in možnost za opravljanje kmetijske dejavnosti. Predlagajo tudi oživitev stoletne poljske poti med nekdanjo gostilno Pr' Flis in cerkvijo sv. Marka, s čimer bi oblikovali neproblematično krožno pot med Prešernovim spominskim parkom, cerkvijo sv. Marka, središčem Vrbe z vaško lipo in Prešernovo rojstno hišo. Kot še dodaja Mežek, so po prvem srečanju odbora prepričani, da je probleme ob medsebojnem spoštovanju, odgovornosti in dobri volji vpletenih mogoče rešiti za majhen denar že do 8. februarja prihodnje leto, ko bo Vrba spet polna Prešernovih častilcev. Odbor pričakuje konstruktiven odziv in konkretni sestanek z odgovornimi še do konca letošnjega leta.
Kot je v odzivu na sklepe odbora sporočil žirovniški župan Leopold Pogačar, je občina to, kar predlaga odbor, že zdavnaj poskušala uresničiti. Tako so 10. novembra 2009 po dogovoru z Agrarno skupnostjo Vrba, ki je tudi lastnica zemljišča ob stanovanjski hiši Vrba 1, poslali prošnjo na zavod za varstvo kulturne dediščine v Kranju za mnenje in izdajo soglasja za prestavitev poti do cerkvice jugovzhodno za hišo, a so dobili odgovor, da to ni možno. Zaradi nevzdržne situacije in ogrožanja varnosti obiskovalcev so se 15. novembra letos sestali s sekretarko ministrstva za kulturo in se dogovorili, da bi začasno poskušali urediti drug dostop, to je mimo transformatorja v bližini bivše gostilne Pr' Flis, s katerim bi povezali Prešernovo rojstno hišo, vaško lipo in cerkvico sv. Marka. Ministrstvo za kulturo za to rešitev že išče grafične in oblikovne rešitve za označitev, seveda ob upoštevanju, da bi bila to začasna rešitev. Znova so tudi pozvali zavod za varstvo kulturne dediščine, naj še enkrat proučijo možnost prestavitve dostopne poti. "Če bo do postopkov, kot jih predlaga odbor, prišlo, bodo potekali skladno s predpisi in na podlagi sklepov občinskega sveta, ki v primerih odtujevanja, menjave … občinskega premoženja o tem odloča. Zato o odškodninah, menjavah in dokončnih ureditvah sedaj ne moremo govoriti," razlaga Pogačar in dodaja, da si rokov dokončnih rešitev zaradi zapletenih situacij ne upa napovedovati, nikakor pa ne v prihodnjih dveh tednih.