Endokrinolog Tomaž Kocjan pojasnjuje, da je zdravljenje osteoporoze z injekcijami učinkovito in enostavno.

Z injekcijami proti osteoporozi

V Sloveniji je od aprila dalje ženskam na voljo nov, bolj enostaven način zdravljenja osteoporoze z biološkim zdravilom.

Namesto vsakodnevnega jemanja zdravil se pacientke po novem lahko odločijo, da bodo dvakrat na leto prejele injekcijo pri svojem zdravniku. Za zdravljenje osteoporoze z biološkim zdravilom, ki ga je v Sloveniji mogoče prejeti dobro polovico leta, se je do sedaj odločilo že več kot tisoč bolnic. »Novo biološko zdravilo (ki je prvo za zdravljenje osteoporoze) posega v sam mehanizem delovanja osteoklastov, torej celic, ki s svojim delovanjem vplivajo na krhkost kosti v menopavzi,« je povedal Tomaž Kocjan, endokrinolog iz Univerzitetnega Kliničnega centra v Ljubljani, ki se ukvarja s hormonskimi motnjami, z osteoporozo in drugimi boleznimi kosti. Zdravnik pojasnjuje, da je v zadnjih letih vedenje o fiziologiji in patofiziologiji kostne prenove zelo napredovalo. »Biološko zdravilo onemogoči delovanje osteoklastov že na ravni aktivacije ter hitro zavre kostno razgradnjo. Gre za učinkovito zdravilo, ki je obenem bolnikom prijazno, zlasti kar zadeva jemanje. Pri vseh kroničnih boleznih je namreč redno jemanje zdravil ključnega pomena, saj je le tako ves čas zagotovljena enakomerna raven zdravila v krvi, s tem pa tudi pričakovana zaščita pred simptomi bolezni. Osteoporoza v tem pogledu ni izjema. Bisfosfonate je bilo treba sprva jemati enkrat na teden, pozneje enkrat na mesec. Pri biološkem zdravilu pa so znanstveniki dosegli še korak več. Bolniku je treba biološko zdravilo v obliki podkožne injekcije vbrizgati samo enkrat na pol leta, kar zelo olajša zdravljenje in prihrani marsikatero skrb.«

 

Zboli vsaka druga ženska po petdesetem

Za osteoporozo je dolgo veljalo prepričanje, da je običajni del starosti. Zaradi daljšanja življenjske dobe pa se ta miselnost spreminja. »Po ocenah naj bi jo imelo v Sloveniji okoli sto tisoč ljudi v starosti nad petinšestdeset let. Za njo po petdesetem letu zboli vsaka druga ženska in vsak peti moški. Najbolj nevarna in nezaželena posledica bolezni so pogosti zlomi, predvsem zlomi kolka, ki človeka močno onesposobijo ter lahko za dolgo tudi priklenejo na posteljo in mu okrnijo kakovost življenja,« pojasnjuje endokrinolog.

 

Tiha bolezen

Ker osteoporoza ne boli, in ker bolniki navadno do prvega zloma z njo nimajo težav, jo pogosto imenujemo 'tiha bolezen'. »Opredeljujemo jo kot stanje zmanjšane mineralne kostne gostote. Gre za bolezen, ki jo zdravniki pogosto ugotovijo šele ob prvem zlomu. Za osteoporozne zlome je namreč značilno, da se zgodijo že po zelo majhnih travmah. Kost se lahko zlomi že, če dvignemo nekajkilogramsko vrečko, če tesneje objamemo sočloveka ali pademo s stojne višine. Najbolj izpostavljene so kosti v zapestju, kolku in hrbtenična vretenca. Zdravniki, ki obravnavajo zlome pri starejših ljudeh, morajo biti zato vedno zelo pozorni in imeti v mislih tudi možnost, da gre za osteoporozo,« nadaljuje Kocjan. K bolezni so bolj nagnjeni vitki ljudje, kadilci, redni pivci alkohola, telesno neaktivni, ženske po menopavzi in tisti, ki ne uživajo dovolj mlečnih izdelkov oziroma njihovih nadomestkov. Znak, ki kaže na to, da ima morda nekdo osteoporozo, je poleg zloma lahko tudi grba ali znižana telesna višina, pri nekaterih celo do dvajset centimetrov. Zanimivo pa je tudi dejstvo, da zdravniki osteoporozo marsikdaj odkrijejo povsem naključno, z rentgenom.

 

Čim prej na zdravljenje

V boju proti osteoporozi je pomembno, da se jo čim prej odkrije in začne zdraviti. »Tako kot ostale kronične bolezni se tudi to zdravi stopenjsko. Prvi korak, ki ga zdravniki svetujejo, je zdrav življenjski slog, ki vključuje opustitev prekomernega pitja alkohola in kajenja, saj oboje škoduje kostem. Bolnikom svetujejo tudi ustrezno telesno vadbo in prehrano, dovolj vitamina D in kalcija. Naslednji ukrep pri zdravljenju osteoporoze so zdravila. Obstajajo tri vrste zdravil za zdravljenje osteoporoze: zaviralci kostne razgradnje (bolniki jih, odvisno od posameznih zdravil, prejemajo enkrat na mesec, na tri mesece ali enkrat na leto), spodbujevalci kostne izgradnje (le za tiste bolnike, pri katerih je kljub klasičnemu zdravljenju prišlo do osteoporoznega zloma) in stroncijev ranelat, ki deluje na oba procesa kostne prenove naenkrat. Novo biološko zdravilo spada v prvo skupino,« razlaga Tomaž Kocjan.

 

Zdravilo je tudi dobra preventiva

Novo zdravilo iz skupine bioloških zdravil po besedah endokrinologa Kocjana zelo uspešno preprečuje zlome. »Zdravilo so preizkušali na skupini približno osem tisoč žensk z osteoporozo. Izkazalo se je, da učinkovito zmanjšuje tveganje za zlome vseh vrst: za zlome vretenc do približno sedemdeset odstotkov, za zlome kolka do štirideset odstotkov in za druge nevretenčne zlome do dvajset odstotkov. Ti rezultati so primerljivi z rezultati najboljših bisfosfonatov. Zdravilo lahko zaradi svoje učinkovitosti, ki je primerljiva z najboljšimi do sedaj znanimi zdravili za osteoporozo, pomembno prispeva k boljši preventivi osteoporoznih zlomov,« je prepričan Tomaž Kocjan. Biološko zdravilo je bilo po njegovih besedah med prvimi bolnicami pri nas dobro sprejeto. »Eden od glavnih razlogov za to je zagotovo izredno privlačen način odmerjanja, le enkrat na šest mesecev, kar je poleg dobre učinkovitosti in vsaj v kliničnih raziskavah povsem sprejemljivih neželenih učinkov, ena od glavnih prednosti biološkega zdravila denosumaba.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 8. februar 2008 / 07:00

Navdušili polno dvorano

Nedeljska premiera Rešujemo svet, ki jo je pripravilo KUD Boštjan Jezeršek Sovodenj, je navdušila gledalce.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 24. marec 2021 / 20:36

Spletno praznovanje materinskega dne

Škofja Loka – Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka vabi na praznovanje materinskega dne, ki bo potekalo jutri, v četrtek, 25. marca ob 19. uri na Zoom povezavi. Osrednji gost večera bo družinski t...

Kranj / sreda, 24. marec 2021 / 20:34

Na Orehku postavili merilnik kakovosti zraka

Kranj – Lokalna energetska agencija Gorenjske je v okviru projekta SECAP Interreg Italija - Slovenija v Krajevni skupnosti Orehek - Druilovka postavila že četrto merilno postajo za izvajanje merite...

Gospodarstvo / sreda, 24. marec 2021 / 19:58

Obnova gozdov v porastu

Lani je bilo posajenih blizu dva milijona dreves.

Zanimivosti / sreda, 24. marec 2021 / 19:56

Po čem pa je dišalo iz vaše kuhinje

Pretekli teden sem sklenila sedemdnevni kulinarični krog. »Manija« se je začela že v petek, ko sem pri Nejcu stopila v kuhinjo in je vame udaril slasten vonj po linških piškotih, ki sva se...

Rekreacija / sreda, 24. marec 2021 / 19:30

Grebenska gora

Kalški greben (2224 m n. m.) – Zimske razmere so v gorah zahtevne in včasih tudi nepredvidljive, da o presenetljivih razmerah niti ne govorim. Obisk grebenske gore v popolnih snežnih razmerah.