Na letalo tudi s pijačo
Evropska letališča naj bi aprila 2013 popolnoma odpravila prepoved vnosa tekočin na letalo, zato na brniškem letališču že preizkušajo posebno opremo za pregledovanje tekočin. Te lahko potniki do 5. januarja znova nesejo s seboj na letalo.
Brnik – Potniki, ki potujejo z Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana, lahko v ročni prtljagi čez varnostno-kontrolno točko na letalo vnesejo tudi tekočine v embalaži, večji od sto mililitrov. Ob novici, ki bo najbolj razveselila potnike, ki potujejo le za dan ali dva in imajo zato pri sebi le ročno prtljago, moramo obvezno pristaviti še slabo: odprava omejitve vnosa tekočine na letalo velja samo do vključno 5. januarja, potem pa bo prepoved vnosa večjih količin tekočine na letalo znova veljala.
Na brniškem letališču poteka enomesečni preizkus tehnične opreme za pregledovanje tekočin, gelov in aerosolov, ki jo bodo vsa evropska letališča potrebovala od aprila 2013 naprej, ko naj bi na podlagi uredbe Evropske komisije popolnoma odpravila prepoved vnosa tekočin na letalo. Podoben preizkus opreme kot na brniškem letališču bodo do marca prihodnje leto opravili le še na enajstih evropskih letališčih (Bruselj, Zürich, Helsinki-Vantaa, Amsterdam Schipol, London Heathrow, London Gatwick, Madrid Barajas, Katowice, Riga, Stockholm in Dublin), je v petek na novinarski konferenci poudaril direktor Javne agencije RS za civilno letalstvo Žiga Kotnik.
Po besedah Dušana Sofriča, vodje strokovne službe za varnost in zaščito v Aerodromu Ljubljana, je testiranje namenjeno zbiranju podatkov, na podlagi katerih se bodo na letališču odločili, katera oprema je zanje najbolj uporabna. Na Brniku preizkušajo tri različne naprave za pregled tekočin, nakup takšnega varnostnega sistema pa bi letališče stalo okoli dvesto tisoč evrov.
Že po terorističnem napadu na WTC v New Yorku 11. septembra 2001 so na letališčih precej poostrili varnost, popolno prepoved vnosa tekočin v ročni prtljagi na letalo pa so uvedli kmalu zatem, ko so avgusta 2006 britanske oblasti preprečile poskus terorističnega napada na čezoceanske lete z uporabo tekočega eksploziva.
Opremo na brniškem letališču preizkušajo že od 5. decembra, prvi rezultati pa so pokazali, da se je nekoliko podaljšal čas varnostnega pregleda potnikov. Alarm se je sprožil v približno osemnajstih odstotkih primerov, dejansko pa so zavrnili le dva odstotka pregledanih tekočin, ki sicer niso bile nevarne, lahko pa bi vsebovale eno od komponent za izdelavo eksploziva. Odzivi potnikov so za zdaj dobri, je še povedal Sofrič.