Megleni zimski dnevi

Zlasti v zimskem času smo soočeni s pojavom megle, ki se ponekod zadržuje celo ves dan. Večinoma ne vpliva dobrodejno na naše počutje, še posebej pa povzroča preglavice v prometu.

Megla nastane, ko se ozračje toliko ohladi, da temperatura pade pod rosišče. Takrat se vodna para, ki je v zraku vedno prisotna, a nevidna, kondenzira v drobne kapljice. Te potem sipajo svetlobo in to vidimo kot meglo – na enak način nastanejo tudi oblaki. Megla se od oblakov razlikuje le v tem, da se drži Zemljine površine. Poznamo več vrst megle: radiacijska, advekcijska, parna, frontna, pobočna, dolinska, zmrzovalna itd.

Pri nas je pozimi prisotna predvsem radiacijska megla. Kot pravi meteorolog Branko Gregorčič: »O megli govorimo, kadar horizontalna vidnost pade pod 1 km. Megla se pri nas pojavlja predvsem v zimskem času, in to po nižinah in kotlinah, kjer se ponoči nabirajo t. i. 'jezera' hladnega zraka. Kadar je veter šibak, prisotna pa je še temperaturna inverzija - ko je v gorah topleje kot po nižinah - soizpolnjeni pogoji za nastanek t. i. 'radiacijske' megle. Ozračje se namreč ob dolgih nočeh ohlaja z dolgovalovnim sevanjem oz. radiacijo.«

V tem času je megla pogost pojav. »Letos novembra smo imeli veliko dni, ko so bili izpolnjeni omenjeni meteorološki pogoji. Od debeline jezer hladnega zraka je odvisno, ali bo npr. megla v Ljubljanski kotlini segala le do Vodic ali pa še dlje – do Nakla ali celo Jesenic. Kadar umiritev ozračja sledi poprejšnjemu vzhodnemu vetru, je debelina jezer hladnega zraka v osrednji Sloveniji večja in je tudi velik del Gorenjske meglen. Če pa je pred brezvetrjem pihal veter južnih ali zahodnih smeri, so ponavadi megle bolj plitke in povezane zgolj s prizemno inverzijo. V času od sredine novembra do sredine januarja je sonce tako šibko, da zgolj s svojim sevanjem, torej brez pomoči vetra, megle ne more razkrojiti ves dan,« razlaga Gregorčič, ki nam je postregel tudi z nekaj zanimivimi podatki v zvezi z meglenim vremenom.

Število dni z meglo se lahko od leta do leta zelo razlikuje. Za mesec november velja, da je v Ljubljani lahko tudi do dvajset dni z meglo, medtem ko v Lescah največ trinajst dni. Podobne številke veljajo tudi za december. Rekordno meglen december je bil leta 1971, ko smo v Ljubljani zabeležili 27 dni z meglo. Število dni z meglo se v urbanih območjih v zadnjih desetletjih nekoliko zmanjšuje, saj je manj emisij nečistoč, torej manj privatnih kurišč z nizkimi dimniki in kurjenjem premoga, s tem pa je v zraku manjše število kondenzacijskih jeder.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 11. julij 2008 / 07:00

Kranjski glas

Kranjski glas, 11. julij 2008, št. 6

Objavljeno na isti dan


Komenda / petek, 20. november 2009 / 07:00

Odprli prva modularna vrtca

V Škofji Loki so včeraj slovesno odprli prvi modularni vrtec na Gorenjskem. Tudi v Komendi od ponedeljka deluje štirioddelčni modularni vrtec.

Prosti čas / petek, 20. november 2009 / 07:00

Enajsti Dorijev večer

V petek, 20. novembra, bo v Laškem enajsti Dorijev večer, na katerem bosta Kvintet Dori in Oto Pestner predstavila skupni projekt, poimenovan Skupaj po domače.

Kranj / petek, 20. november 2009 / 07:00

Na obisk samo popolnoma zdravi

Golnik – Zaradi povečanja različnih virusnih obolenj dihal in okužb s sezonsko in pandemsko gripo v Bolnišnici Golnik svetujejo vsem tistim, ki imajo hospitalizirane svojce, prij...

GG Plus / petek, 20. november 2009 / 07:00

Kronika tedna

Še enkrat o notarjevi odgovornosti Na ljubljanskem okrožnem sodišču bodo morali ponoviti sojenje zoper notarja Borisa Lepšo zaradi domnevne odškodninske odgovornosti,...

GG Plus / petek, 20. november 2009 / 07:00

Tomaž je mrtev. Naj živi Tomaž.

»/…/ Za moje pojme je Tomaž Humar junak. Ne sicer na nacionalni, pač pa na osebni, človekovi ravni. Še zlasti je lahko Tomaž Humar junak in vzor tistim Slovenkam in Slovencem, ki nad svojim življ...