Praznih stanovanj ni več
Po spremembi pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb za upravnike pri obračunu mesečnih stroškov praznih stanovanj ni več.
Novembra je bil spremenjen pravilnik o upravljanju večstanovanjskih stavb, ki prinaša dve spremembi: pri obračunu mesečnih obratovalnih stroškov (spremembe bodo jasne z januarskimi položnicami) in pri najetju kredita iz naslova rezervnega sklada.
Najprej k prvi spremembi, ki se nanaša na dopolnjene ali spremenjene ključe delitve obratovalnih stroškov. V stanovanjsko-poslovnih stavbah se po novem razmejujejo celotni obratovalni stroški na osnovi površine med stanovanjske in poslovne površine in znotraj tega (na primer le za stanovanjski del) po uveljavljenih in zakonsko določenih ključih delitve (po osebah, enotah ali po površini). Pravilnik za stavbe, ki imajo manj kot štiri enote (stanovanja) dovoljuje delitev stroškov za porabo toplote po ogrevalni površini, zato delilniki niso obvezni.
Sprememb je še več. »Do sedaj se je poraba skupne elektrike delila po ogrevalni površini, po novem se po številu oseb oziroma po dejanskih porabnikih. Enako je tudi pri stroških za garažo oziroma parkirna mesta, kjer se upošteva parkirno mesto v razmerju na celotno površino oziroma delež, glede na vsa parkirna mesta,« pojasnjuje Peter Kern, vodja enota Nepremičnine pri Domplanu in v zvezi s tem razloži še največjo spremembo: »Del stroškov ni vezan zgolj na porabo, zato se za vsako stanovanje, tudi prazno, upošteva, kot da v njem biva vsaj ena oseba.« Enako velja pri delitvi stroškov v garažah oziroma po parkirnih mestih in za čiščenje skupnih prostorov. Pravilnik določa, da nekdo uporablja stanovanje na določenem naslovu v primeru, ko tam biva vsaj 15 dni. Odslej v vsakem primeru v njem biva (vsaj za delitev stroškov) vsaj ena oseba.
Spremembe so tudi pri obračunu stroškov za porabo vode, saj se po novem (če je to seveda izvedljivo) upošteva vsak vgrajeni in meroslovno umerjeni števec, ne glede na število vgrajenih števcev v posamezni stavbi. »To pomeni, da smo dolžni upravniki upoštevati odčitke števca za vodo tudi v primerih, če ga ima le en uporabnik v stavbi, drugi pa ne. Porabi tega števca zgolj prištejemo porabo v skupnih prostorih (za čiščenje, zalivanje vrta …), ali v deležu, glede na odčitek števca porabe skupne vode, če pa takega števca ni, se izkazana poraba vode na individualni merilni napravi (števcu) poveča za tri odstotke,« pravi Kern.
Novembra je bila sprejeta tudi sprememba stanovanjskega zakona, ki se nanaša na odkup hišniških stanovanj. To pomeni, da lahko sedanji in upokojeni hišniki, ki še bivajo v takšnem stanovanju, odkupijo to stanovanje po pogojih Jazbinškovega zakona iz leta 1991.