Marjan Pičulin, direktor podjetja MP Projekt iz Kranja, je dal nekaj osnovnih nasvetov, kako se lotiti prodaje nepremičnine. (Foto: Tina Dokl)

Prodali hišo, denarja niso dobili

Tako kot pri nakupu nepremičnin je treba biti zelo previden tudi pri prodaji. Družina iz okolice Medvod je prodala hišo, se iz nje izselila, polovice zneska, 170 tisoč evrov, pa še vedno niso dobili.

»Če se posameznik kljub vsemu prodaje loti sam, je bistveno, da poskrbi, da ne pride do prenosa lastninske pravice na novega kupca pred plačilom celotne kupnine,« opozarja Marjan Pičulin, direktor podjetja MP Projekt iz Kranja.

Medvode - »Prodajo nepremičnine povprečni državljan izvede enkrat do dvakrat v življenju in verjetno predstavlja večino posameznikovega premoženja. Zato je pomembno, da se je lotimo s preverjenim strokovnjakom, ki ima zavarovano svojo dejavnost. Prodaja nepremičnine ni preprosta zadeva, kot je na prvi pogled morda videti. Dostikrat se stvari zakomplicirajo in jih je treba reševati varno, skladno z zakoni ter pri tem ščititi interese vseh strank,« pravi Marjan Pičulin, direktor podjetja MP Projekt iz Kranja.

Naša bralka nam je zaupala grenko izkušnjo, s katero se njena družina sooča zaradi prodaje nepremičnine. Ker je želela ostati anonimna, jo bomo poimenovali kar bralka, njen naslov hranimo v uredništvu. »V Preski pri Medvodah smo zgradili 450 kvadratnih metrov veliko hišo in se po šestih letih bivanja v njej odločili za prodajo. Prejeli smo tri ponudbe, odločili smo se, da hišo prodamo družini, ki smo jo poznali. Njihovi sorodniki živijo v isti ulici. V prodajo smo šli brez nepremičninske hiše. Niti slučajno si nismo predstavljali, do česa bo prišlo,« je povedala bralka in nadaljevala: »Sklenili smo pogodbo, od kupca dobili polovico denarja, za preostalo polovico pa smo se nekako dogovorili, da jo bodo poplačali v roku pol leta, najkasneje v enem letu. V pogodbi je bilo sicer zapisano, da je odlog plačila dve leti. Ker se jim je mudilo z vselitvijo, smo jim šli toliko na roke, da smo se iz hiše izselili po pol leta. Kupili smo parcelo s štirideset let starim vikendom v Trnovcu (prav tako v občini Medvode, op. p.) in se preselili. Od takrat sta minili dve leti in pol, druge polovice denarja, gre za 170 tisoč evrov, pa še nismo videli, niti evra, čeprav se je dveletni rok iz pogodbe iztekel avgusta.«

Primer je sedaj na sodišču, bralka pa nas je poklicala predvsem zato, da pove svojo izkušnjo in opozori druge bralce. »Celo življenje smo garali za hišo, zaupali kupcu, kar se je izkazalo kot velika napaka. Dali smo predlog za izvršbo, kriti je treba sodne stroške, denar pa ne vem, če bomo sploh kdaj dobili. Hiša, na njej je plomba, se bo verjetno prodajala, a upnikov je več, tudi banka. Če bi šli še enkrat v prodajo, bi ravnali povsem drugače. Ne zaupajte, četudi kupca poznate,« še dodaja.

Marjan Pičulin pojasnjuje, da se velikokrat zgodi, da kupcu nepremičnino izročimo, preden je kupnina v celoti plačana, a kot pravi, to ni bistven problem: »V takem primeru je le treba poskrbeti, da se posel ustrezno zavaruje. Strokovnjak, nepremičninska hiša, bo znala ustrezno zavarovati posel tudi v takem primeru in to je zagotovo najvarnejši način prodaje oziroma nakupa. Na podlagi trga in izkušenj bo ocenila realno vrednost nepremičnine, preverila plačilno sposobnost kupca, zagotovila prodajno pogodbo, ki mora biti sestavljena tako, da zagotavlja maksimalno varno izvedbo posla, skratka spremljala potek dogajanj do dokončnega plačila in primopredaje ter znala ustrezno ukrepati ob morebitnih zapletih. Če pa se kljub vsemu posameznik prodaje loti sam, je bistveno, da poskrbi, da ne pride do prenosa lastninske pravice na novega kupca pred plačilom celotne kupnine.« In prav to se je zgodilo v zgoraj omenjenem primeru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Stavijo na turizem

Krajevna skupnost Goriče se trdo bori za razvoj. Načrte imajo z nekdanjim okrevališčem in šolsko telovadnico. Ta mesec so praznovali skupaj z Golnikom, Goričami in Tenetišami.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 27. maj 2008 / 07:00

Gozdovi v srcu Evrope

Kranj, Bled – Zadnji teden maja je že po tradiciji Teden gozdov. V letu, ko Slovenija predseduje Evropski uniji, sta se Zavod za gozdove Slovenije in Zveza gozdarskih društev Slovenije odl...

Nasveti / torek, 27. maj 2008 / 07:00

Gozdnata špička

Sveti Jošt (845 m) in Špičasti hrib (835 m) - Vrh je znan predvsem po tradicionalnem teku, vendar ker nanj vodi tudi prijetna, sprehajalna pot, je priljubljen tudi med izletniki. Tik pod vrhom se bost...

Gospodarstvo / torek, 27. maj 2008 / 07:00

"Kolobocija" s ceno elektrike

Na Elektro Gorenjska so lani sicer poslovali z dobičkom, vendar pri prodaji elektrike gospodinjstvom spet ustvarili izgubo.

Gospodarstvo / torek, 27. maj 2008 / 07:00

Ustanovljena prva mednarodna Mreža lesarskih in gozdarskih grozdov s področja jugovzhodne in srednje Evrope

Kranjska Gora - Od ponedeljka do srede je v Kranjski Gori potekala 5. konferenca Evropske gozdno-lesarske tehnološke platforme v Sloveniji, ki je bila tudi vključena v aktivnosti...

Prosti čas / torek, 27. maj 2008 / 07:00

Čas bo bežal na Bledu

Pred kratkim je Tanja Žagar izdala album z naslovom Tiho, tiho čas beži, promocija plošče pa bo 30. maja ob 20. uri v Festivalni dvorani na Bledu. Hkrati bo to Tanjin zaključni koncert uspešne spomlad...