Poskušal unovčiti lažen ček za pol milijarde evrov
Kranjsko tožilstvo je kazensko ovadilo 69-letnega Francoza, ki je na Gorenjsko banko prinesel ponarejen ček za petsto milijonov evrov. Banko je sedaj priprtemu Francozu priporočil kar evroposlanec Jelko Kacin.
Kranj – Na kranjskem sodišču so po naših podatkih v teh dneh uvedli preiskavo zoper 69-letnega francoskega državljana, ki naj bi skušal na Gorenjski banki unovčiti ponarejen ček za petsto milijonov evrov, pri tem pa banko preslepiti za najmanj dvajset milijonov evrov. Domnevni prevarant, po naših podatkih mu je ime Jean Claude Daniel Pedebosqo, ki se je predstavljal kot potencialni vlagatelj v slovensko gospodarstvo, je v priporu, kranjsko sodišče pa varščine zanj, menda je bila ponujena v višini sto tisoč evrov, ni sprejelo.
»Osumljenec je v banki predložil ček angleške banke, izpolnjen na znesek petsto milijonov evrov,« je potrdila vodja Okrožnega državnega tožilstva v Kranju Irena Kuzma in pojasnila, da so policisti Policijske uprave Kranj francoskega državljana 19. novembra privedli k preiskovalni sodnici v Kranju zaradi kaznivega dejanja ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednotnic ali vrednostnih papirjev. Za to dejanje je v kazenskem zakoniku zagrožena kazen od enega do osmih let zapora. »Zoper to osebo je državna tožilka predlagala odreditev pripora iz razloga begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, preiskovalna sodnica je pripor odredila. Zagovornik je predlagal plačilo varščine, ki pa doslej ni bila plačana. Zoper osumljenca je bila 21. novembra vložena zahteva za opravo preiskave,« je še pojasnila Kuzmova.
V Gorenjski banki primera niso želeli komentirati. Kot je pojasnil Bojan Likar, odgovoren za stike z javnostjo, pa se pri svojem poslovanju banke pogosto srečujejo tudi s poskusi unovčevanja nekritih, ukradenih ali ponarejenih čekov, izdaje neobičajnih akreditivov ali izdaje neobičajnih garancij. »Ker gre običajno za zelo visoke zneske in poznamo »opozorilne« znake, smo ob visokih zneskih in neobičajnih instrumentih še posebejpozorni,« je razložil.
Kacin: počakajmo na razplet
Na Gorenjsko banko se je osumljeni Francoz obrnil na priporočilo evroposlanca Jelka Kacina in direktorja Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v Ljubljani Aljafa Bakhtyarja, trdijo naši viri. Medtem ko je slednji nedosegljiv, pa se je Jelko Kacin na naš klic odzval iz Bruslja in potrdil, da je skupini vlagateljev, ki so že dlje časa iskali poslovne priložnosti v Sloveniji, priporočil, naj se obrnejo na Gorenjsko banko. »Ne verjamem pa, da bi kdo skušal s tako velikim zneskom nekoga vreči »na šajbo«. Mene osebno je zanimal prihod tujih vlagateljev v Slovenijo, sprostitev bančnega krča pri nas. Dokler zadeve ne pojasnijo preiskovalni organi in v Banki Slovenije, pa primera konkretneje ne morem komentirati,« je dejal.
Neverjetna zgodba se je začela približno leto dni nazaj, ko naj bi Kacin predsedniku uprave Gorenjske banke Gorazdu Trčku predstavil Aljafa Bakhtyarja, ki naj bi gorenjskemu bančniku pojasnil, da pridobiva tudi tuje vlagatelje v slovensko gospodarstvo, kot enega od njih pa mu je predstavil Pedebosqoja. Septembra letos naj bi se tako v Kranju oglasili Bakhtyar in Pedebosqo ter še dva moška, od katerih se je eden predstavil kot tesen sodelavec pokojnega francoskega predsednika Francoisa Mitteranda, drugi pa sodelavec odstopljenega italijanskega premiera Silvia Berlusconija. Predsedniku uprave Gorenjske banke so predstavili načrte za vlaganje v slovensko gospodarstvo, ob tej priložnosti pa naj bi Pedebosqo na banki tudi odprl bančni račun, prek katerega naj bi poslovali. Slab mesec kasneje se je Francoz vrnil v banko s čekom angleške Barclays Bank v višini petsto milijonov evrov ter z nalogom za takojšen prenos dvajsetih milijonov evrov na račun domnevnega sodelavca pokojnega Mitteranda.
Bančniki so znani po svoji previdnosti, zato so preverili izvor oziroma kritje čeka. V angleški banki, ki naj bi bila izdajateljica, so jim pojasnili, da tega čeka niso izdali, zato gre najbrž za ponaredek. Tedaj so primer prijavili gorenjskim kriminalistom. Ti so v nadaljnji preiskavi razpisali mednarodno tiralico zoper Pedebosqoja, prek Interpola pa izvedeli, da je možakar francoski policiji že dobro znan zaradi podobnih finančnih sleparij. Ko se je pred dnevi osumljeni spet vrnil v Slovenijo, najbrž da preveri, kako napreduje posel z Gorenjsko banko, so ga policisti prijeli.