Nejc Oder s prototipom mini elektrarne s termovlatičnim sistemom. Želi si, da bi v prihodnjih letih postal del našega vsakdana.

Mladi izumitelj patentiral elektrarno

Nejc Oder iz Sela pri Vodicah je pri šestnajstih letih izumil minielektrarno s termovoltaičnim sistemom, a gre le za prvi prototip z dolgega seznama inovativnih idej, ki jih razvija.

Selo pri Vodicah – Nejc Oder, dijak tretjega letnika Škofijske klasične gimnazije, o svojem izumu, ki ga je v Sloveniji tudi patentiral, še danes, po skoraj letu dni od izdelave prototipa govori s posebnim navdušenjem, a tudi kančkom razočaranja, saj se je znašel v podobni situaciji kot večina izumiteljev: ni pravega zanimanja podjetnikov in gospodarstva, ki bi izum vpeljali v življenje.

»Nekaj zanimanja je sicer bilo in poiskali so me sami, a skozi naše pogovore je bilo razvidno, da se jim moja elektrarna s termovoltaičnim sistemom sicer zdi zanimiva, a da bi vso vodo speljali na svoj mlin, saj sem bil prikazan kot šibak člen, ki od svojega lastnega izuma na koncu ne bi imel kaj dosti. Zato sem se raje umaknil in odločil, da bom vztrajal sam. Pravzaprav nisem razočaran, saj sem v tem času spoznal, da je bistveno boljše, če ta izum zadržim zase, si z leti ustvarim osnovne pogoje in kasneje – pa četudi čez nekaj let – projekt speljem sam,« zrelo razmišlja Nejc, ki je do izuma prišel zgolj s svojo radovednostjo, iskrenim zanimanjem, ustvarjalnostjo in – svojo skromno štipendijo. Priznava, da ga iskanje boljših rešitev zanima že dlje časa, zamisel za sestavo mini elektrarne s termovoltaičnim sistemom pa se mu je porodila med lanskimi poletnimi počitnicami, ko je listal po učbeniku za fiziko in prebiral snov, ki ga je čakala v naslednjem šolskem letu.

Poglobil se je v teorijo, iskal podatke, raziskoval, razvijal zamisel in na koncu sestavil svoj prototip mini elektrarne, ki jo sestavljajo termoelektrični del, grelni sistem in hladilni sistem. »Ta sistem deluje tako, da v razliki v temperaturi začne proizvajati električni tok. Moj izum je posebnost, ker dokazuje uporabnost termovoltaike, takšna elektrarna bi proizvedla za sedemdeset odstotkov več elektrike kot druge tovrstne naprave, sistem je uporaben pri velikih ali pa hišnih elektrarnah, poleg vsega je še zelo prijazen do okolja,« strne bistvene lastnosti izuma, ki ga je razvijal osem mesecev. Dodaja, da bi bila takšna elektrarna daleč najcenejša.

»Ni zgolj naše gospodarstvo tako nenaklonjeno izumiteljem, povsod je podobno. Najtežje je spreminjati mišljenje ljudi. Tudi, če bi naredil vesoljsko ladjo, je vseeno, zelo težko je premikati meje v glavah. Vse je enako, kot je bilo pred stotimi leti: ne sprašuje se, ali izum kaj izboljša, ampak se vse najprej preprosto skuša ovreči. Vsaka veda skuša svoje dokazati kot najboljše. S tem sicer ni nič narobe, a če nekdo izumi kaj drugega, ga imajo za nasprotnika. Da se izumi že vnaprej prikazujejo za neizvedljive, ni najbolje,« ugotavlja Nejc Oder in priznava, da je bolj staromodne sorte izumitelj, tak kot je bil Nikola Tesla, katerega izume vse pozna, saj je mnenja, da preveč glav na kupu lahko pripelje do zmešnjav. Pravi, da je izumljanje kot umetnost – načeloma ni povezano z ničimer, zato svojega študija najverjetneje ne bo nadaljeval v naravoslovni smeri, čeprav ga kemija, fizika in vse, kar je povezano z elektriko, zelo zanima.

Vseskozi išče boljše rešitve za vse, kar ga v življenju obdaja, zato je mini elektrarna s termovoltaičnim sistemom zgolj eden od njegovih izumov. »Ta prototip je bil pač najcenejši z mojega seznama,« pripomni in doda, da v teh mesecih že razvija nov izum, t. i. projekt H.U.D.S. (po angleško Head's up Display System) oziroma projekcijska sončna očala iz pleksi stekla, ki bodo vključevala telefon, se polnila s sončnimi celicami, upravljali jih bomo z glasovnimi ukazi. Veliko izboljšav bi uvedel tudi pri svojem invalidskem vozičku, prav vsi izumi pa so povezani z njegovimi prizadevanji, da bi manj onesnaževali okolje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 9. julij 2021 / 14:55

Leško poletje 2021

Lesce – Štirinajstega julija krajevni praznik praznujejo v Lescah. Osrednja prireditev s podelitvijo medalj krajevne skupnosti bo nocoj ob 19. uri v Osnovni šoli Lesce. Že sinoči so v galeriji Tita...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 9. november 2013 / 15:50

Podpora dograditvi obvoznice

V Škofji Loki s strahom čakajo, ali bo morebitna pritožba na izbiro izvajalca za škofjeloško obvoznico na zadnjem razpisu spet zamaknila in s tem ogrozila nadaljevanje njene gradnje. Številna pisma po...

Gospodarstvo / sobota, 9. november 2013 / 15:49

Bogati bogatijo tudi v krizi

Managerjeva lestvica stotih najbogatejših Slovencev je v primerjavi s prejšnjimi močno spremenjena in premešana, skupna vrednost premoženja vseh pa znaša 3,3 milijarde evrov.

Šport / sobota, 9. november 2013 / 15:47

Nimajo niti za burek

Vaterpolska zveza Slovenije ima 250 tisoč evrov izgube, zato je finančno tako na psu, da ni zmogla niti 15 tisoč evrov za udeležbo reprezentance na tretjem kvalifikacijskem turnirju za EP.

GG Plus / sobota, 9. november 2013 / 15:44

Visoko priznanje za preventivno delo

»Če sem bila v življenju za kaj prepričana, da delam prav, je bilo to prav gotovo delo v preventivi,« je v pogovoru zatrdila primarij Marjana Grm, pred nedavnim upokojena zdravnica in nekdanja direkto...

Slovenija / sobota, 9. november 2013 / 15:42

Imena »naj« podjetij

Ko tečete v adidaskah, po teku popijete kokakolo, sedete za računalnik IBM, v katerem so naloženi Microsoftovi programi, se pogovarjate z mobijem znamke Samsung, Sony ali Nokia, se ne sprašujete, kaj...