Sava že s 40 milijoni izgube
V Savi so ta teden objavili devetmesečne rezultate poslovanja. Tekoče poslovanje je boljše kot lani, zaradi novih oslabitev finančnih naložb v višini 43 milijonov evrov pa je Poslovna skupina Sava zabeležila izgubo v višini 39,5 milijona evrov.
Kranj – Letošnje izboljševanje gospodarskih razmer je pozitivno vplivalo na poslovanje družb dejavnosti Gumarstvo in družb dejavnosti Turizem. Družbe Poslovne skupine Sava (skupaj 27) so dosegle skupne poslovne prihodke v višini 152,1 milijona evrov, kar je pet odstotkov več od doseženih v enakem lanskem obdobju. Prihodki od prodaje so znašali 148 milijonov evrov, zelo uspešno so poslovale družbe dejavnosti Gumarstvo z zunanjetrgovinsko mrežo, ki so prodajo povišale kar za 16 odstotkov glede na lani, za devet odstotkov je bil presežen tudi poslovni načrt prihodkov.
Tudi družbe dejavnosti Turizem so prihodke od prodaje povečale za osem odstotkov, glede na enako lansko obdobje, dinamični načrt prodajnih prihodkov pa je bil presežen za dva odstotka. V družbah dejavnosti Nepremičnine in družbah drugih dejavnosti poslovni načrt prodaje ni bil realiziran.
Za 43 milijonov evrov oslabitev
V devetih mesecih leta 2011 je bila v družbah Poslovne skupine Sava dosežena izguba pred davki v višini 39,5 milijona evrov. »Na dosežen rezultat so v pomembni meri vplivale nenačrtovane dodatne oslabitve finančnih naložb v skupni višini 43 milijona evrov. Brez upoštevanja teh izrednih dogodkov bi družbe skupine Sava obravnavano obdobje leta zaključile z dobičkom pred obdavčitvijo v višini 3,5 milijona evrov,« sporočajo iz Save, ki jo od marca letos vodi Matej Narat. Obvladujoča družba poslovne skupine, Sava, je v devetih mesecih leta ustvarila 56,2 milijona evrov izgube, ki je posledica oslabitve finančnih naložb v skupni višini 55,8 milijona evrov.
Poslovni odhodki so letos strogo nadzorovani in podrejeni spremenjenemu obsegu poslovanja. Znašali so 145,7 milijona evrov. Tako je skupina v prvih devetih mesecih ustvarila za 6,4 milijona evrov dobička iz poslovanja oziroma za 2,7 milijona bolje kot lani. Te dobre rezultate pa kazijo odhodki financiranja: v devetih mesecih je Sava oslabila vrednostne papirje v višini 23,9 milijona evrov (posledica negativnih borznih gibanj), 18,3 milijona evrov finančnih odhodkov pa v večini predstavlja plačilo obresti za bančna posojila in obresti za izdane obveznice. Naratova uprava ocenjuje, da bodo še letos potrebne nadaljnje finančne oslabitve naložb.
Strategija za rast
Konec septembra je uprava predstavila, nadzorni svet pa potrdil strategijo poslovno-finančnega prestrukturiranja Save do leta 2014. Z uresničitvijo strategije bodo omogočili dolgoročno prihodnost Save, občutno povečali vrednost družbe, znižali zadolženost in učvrstili temelje za rast vrednosti delnic Save. »Nova, prenovljena Sava bo trdnejša in uspešnejša, njena prihodnja podoba pa precej drugačna, kot je sedaj,« napovedujejo. Kaj bo ostalo od Save čez dve, tri leta, je odvisno od razmer na finančnih trgih, ki so vsaj v Sloveniji, kot kaže poslovni izid skupine Sava za prvih devet mesecev, še vedno v globoki krizi.
Že pred letom se je Sava skupaj s še nekaterimi lastniki odločila za prodajo deleža v Abanki Vipa, rezultata še ni. Zato pa pravijo, da bo za zagotavljanje likvidnosti in finančne trdnosti na daljši rok bankam upnicam predstavljen načrt restrukturiranja finančnih obveznosti. Danes ima Sava skoraj 15 tisoč delničarjev, vrednost delnice se zadnji mesec suče okoli dvajsetih evrov, v najboljših časih je bila vredna skoraj sedemsto evrov. Knjižna vrednost konec septembra je bila 144,20 evra.