Molk o zlorabi ni rešitev
V okviru kampanje Nekatere skrivnosti ne smejo ostati skrite ozaveščajo otroke (in odrasle) o spolnih zlorabah. Otroci v stiski se lahko po pomoč obrnejo tudi na TOM telefon (080 1234).
Tacen – Včeraj je minilo leto dni, odkar sta ministrstvo za notranje zadeve in policija v sodelovanju z nevladnimi organizacijami začela široko kampanjo, namenjeno ozaveščanju o spolnih zlorabah otrok in njihovem preprečevanju. V okviru kampanje je v soboto na Policijski akademiji v Tacnu potekalo tudi usposabljanje za prostovoljce nevladnih organizacij in policiste, ki se ukvarjajo s tem področjem. Z usposabljanjem so zaznamovali tudi 20. november, ko praznujemo obletnico sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah in obletnico TOM telefona.
Po besedah notranjega ministra Aleša Zalarja je omenjena kampanja v polnem teku, z njo pa želijo predvsem otroke seznaniti, v kakšnih oblikah in situacijah se jim spolne zlorabe lahko zgodijo in kako jih preprečiti. »To usposabljanje je namenjeno tistim, ki se bodo prek TOM telefona pogovarjali s tistimi, ki bodo prijavljali tudi sume spolne zlorabe otrok. Ker se bodo pri tem pogovarjali tudi z otroki, je dobro, da se naučijo tehnik, kako vzpostaviti zaupanje, da se bo informacija v polni meri razkrila.«
Predsednica TOM telefona Darja Groznik je opozorila, da veliko spolnih zlorab ostane skritih, zato je treba o tem govoriti naglas, kar se sklada tudi s sloganom kampanje Nekatere skrivnosti ne smejo ostati skrite in s sloganom TOM telefona Odgovor je pogovor. »TOM telefon je namenjen vsem vprašanjem, ki ne smejo ostati brez odgovora. Na našo številko 080 1234 največkrat pokličejo tisti, ki odraščajo, ki imajo vrsto vprašanj v zvezi z odraščanjem. Po drugi strani pa smo tudi krizni telefon. TOM telefon je velikokrat tisti, ki prvi zazna tako težko problematiko, kot je spolno nasilje, naši svetovalci pa take klicatelje napotijo na ustrezne institucije, ki lahko konkretno ukrepajo. Ker so klicatelji, torej otroci anonimni, lahko prej spregovorijo o svojih težavah, zato mislim, da smo lahko zelo koristen del kampanje ministrstva za notranje zadeve. Marsikaj je lahko izrečeno in marsikatera skrivnost ne ostane več skrita,« je pojasnila.
Kampanja Nekatere skrivnosti ne smejo ostati skrite se bo nadaljevala z obiski policistov po osnovnih šolah. S prebiranjem knjižice Gorana Vojnovića in zloženke, ki so ju izdali v okviru kampanje, se bodo osnovnošolci seznanili s tem, kdaj dotiki ali ravnanja postanejo zloraba, in da je o takih ravnanjih treba govoriti naglas.