Metali kamne in pometali
Za tokratni Glasov športni izziv smo izbrali curling in se v njem pomerili na turnirju. Ekipa aktualnih državnih prvakov z Jesenic nas je učila, kako se odriniti z dvajsetkilogramskim kamnom v rokah, ki mora na drugem koncu dvorane pristati v tarči.
Curling. Olimpijski šport, ki se igra na ledeni ploskvi. Najlažje bi ga primerjali z balinanjem na ledu, če mu dodamo še eno gospodinjsko opravilo - pometanje. Pri nas nima dolge zgodovine. Letos smo dobili šele prve uradne državne prvake. To je ekipa Modeli iz Curling kluba Jesenice, ki je jeseni Slovenijo zastopala na evropskem prvenstvu. Povabili so nas na turnir, ki so ga vsi člani kluba, imajo štiri ekipe, v domači dvorani Podmežakla na Jesenicah pripravili v sklopu dneva odprtih vrat. Poleg mene so Gorenjski glas zastopali še Igor Kavčič, Jure Tomažin in Boštjan Juvan, skupaj štirje, kolikor jih je tudi sicer v ekipi. Rezerve nismo imeli. Vsi smo se s curlingom pobliže srečali prvič. Čisti začetniki.
»Pridite s športnimi oblačili in dovolj oblečeni, da vas ne bo zeblo,« se je glasil napotek Zvoneta Severja, kapetana ali skipa ekipe Modeli. On nam je pred začetkom turnirja predstavil pravila igre. Na en čevelj smo si nataknili drseč nastavek, v roke pa dobili metlo in dvajsetkilogramski okrogel granitni kamen z ročajem. Igralci curlinga imajo sicer posebno obutev. En čevelj imenujejo »slider«, ki zaradi teflonskega podplata drsi, enega pa »gripper« z mehko gumo, ki omogoča oprijem na ledu. Slednji je na odrivni nogi. Pri meni je to desna. Z njo sem se iz počepa odrinila z odrivnega bloka. V desni roki sem imela dvajsetkilogramski kamen, za boljše ravnotežje si z levo roko naslonjen na metlo s sintetično tkanino, desno nogo iztegneš, z levo drsiš. Po nekaj metrih izmečeš kamen, ki se mora na drugem koncu dvorane ustaviti v krogu (tarči) premera 3,66 metra, če želiš, da je v igri za točke. Nasprotnik ga seveda lahko tudi izbije.
Po nekaj poskusih smo začeli zares. V polfinalu smo se pomerili z ekipo Radia Triglav. Igrali smo tri igre, kar je trajalo okrog 45 minut. V vsaki igri je imel posamezni igralec dva meta. Jaz sem bila izbrana za skipa, kar je pomenilo, da sem metala zadnja iz naše ekipe, začela pa sem pri tarči. Tistemu, ki je bil na vrsti za met, sem pokazala, kam naj usmeri kamen, drugima dvema, ki sta medtem imela nalogo pometati, drgniti led, pa govorila, ali naj pometata bolj, manj ali pa sploh ne. To je odvisno od tega, s kakšno hitrostjo drsi kamen. Največkrat se je zgodilo, da pometati ni bilo treba, saj so bili sprva meti skorajda vsi premočni. Pometanje je fizično najtežja naloga, zato smo hitro ugotovili, da smo preveč oblečeni. Polfinale smo izgubili. Nasprotnikom se je poznalo, da so pred turnirjem imeli en trening. En trening sicer ne pomeni kaj dosti, za samo spoznavanje športa pa je veliko. »Imeli smo lepo prednost pred vami. Curling je zelo zanimiv. Ni pa tako enostavno kot je videti,« je dejal Brane Kržišnik iz ekipe Radia Triglav. Njihov nasprotnik v finalu so bili hokejisti Acronija Jesenic, ki so premagali blejske veslače. Slednji so bili naši nasprotniki v boju za tretje mesto. Pomagali jim niso niti napotki skipa Janija Klemenčiča. Tokrat smo bili boljši. »Prvič sem na curlingu. Mi je zelo všeč, a sem zelo zanič. Najprej so šli kamni predaleč, ko sem jih spustil manj močno, je bilo prekratko. Ni pravega občutka, ki je tukaj zelo pomemben,« je bil komentar Tomaža Piriha. Zmaga na turnirju je pripadla hokejistom na čelu s kapetanom Andrejem Tavžljem.
Vsi smo si bili enotni, da je curling izredno zanimiv šport, negotov vse do konca. Za uspeh je potrebnega predvsem veliko občutka in seveda treninga. »Na začetku je najtežje dobiti ravnotežje, občutek, v pravi igri pa je še veliko drugih dejavnikov: da se odrineš točno v smer, s pravo močjo, spustiš kamen tja, kamor ga hočeš, ga ravno prav zavrtiš ... Tekma traja dve uri, utrujen si tako fizično kot psihično, zato na velikih tekmovanjih odloča tudi glava,« je pojasnil Zvone Sever. Da bo precej lažje, kot je bilo potem na ledu, smo mislili vsi. »Že to, kako se odrineš in porineš kamen, je cela znanost. Je pa super šport in veseli me, da se tudi Gorenjci ukvarjajo z njim. Če bi bil kakšen klub v Kranju, bi se pridružil,« pravi sodelavec Igor Kavčič, Jure Tomažin pa je dodal: »Zanimivo. Težko je na ledu obdržati ravnotežje, ciljati in ob tem izbrati še pravo hitrost, s katero drsi kamen. Kje je šele naše znanje rotiranja?« Moja ocena? Curling je šport, v katerem smo ženske enakovredne moškim, primeren pa je za vse generacije. Je navdušil. Očitno ne samo mene. Zvone Sever je dejal, da so skorajda vsi, ki so se jim od ustanovitve kluba pridružili, tudi ostali.