Ko ne bo več klavnice
Potem ko se bo iz središča Škofje Loke leta 2015 umaknila klavnica, se bo tam odprl prostor, ki ga želijo v občini nameniti tržnici in nekaterim drugim dejavnostim.
Škofja Loka - Kako naj bi bilo to območje na Spodnjem trgu, kjer se staro mesto najbolj približa reki Sori, urejeno v prihodnje? Odgovor na to vprašanje je občina Škofja Loka iskala v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo, kjer so študentje in profesorji na urbanistični delavnici pripravili nekaj zanimivih rešitev, kako urediti območje okoli 15 tisoč kvadratnih metrov površine. Kot je dejal dekan fakultete Peter Gabrijelčič, je urbanistična delavnica šele prvi korak, kot kamen, ki ga vržeš v vodnjak, da izmeriš njegovo globino. To še ni natečaj za konkretno rešitev, pač pa zbirka zamisli, ki so jo pripravile štiri skupine študentov z mentorji in jo na vmesni predstavitvi ponudili občanom v presojo. Potem ko se bo s tega območja sedanja klavnica preselila na Trato, kjer ji je občina ponudila zemljišče v industrijski coni, naj bi uredili tržnico in več manjših prodajaln s pridelki in izdelki loškega podeželja; prireditveni prostor za tisoč ljudi; ostala bi gasilski dom in poslovni objekt; uredili bi še parkirišča in zelene površine z igrišči. Novo vlogo bo dobila tudi lokalna cesta. K območju urejanja sodita še Sotočje in trg pred Kaščo.
Študentje in profesorji so predstavili več rešitev, ki različno umeščajo objekte na izpraznjeno območje klavnice, med njimi je tudi ena, ki bi v osrednji del vključila večje parkirne površine, čemur pa večina na predstavitvi navzočih občanov ni bila naklonjena. Obstajajo tudi rešitve za parkirišča na drugi strani Sore s povezovalno brvjo do območja klavnice. Več zanimivih predlogov je bilo slišati o tem, kako naj bi bil zasnovan prireditveni prostor, da bi kar do največjega izraza prišla kulisa starega dela mesta z gradom. Rečno nabrežje, ki ga sedaj od tega prostora loči protipoplavni zid, bi še vedno ostalo zavarovano pred visokimi vodami, le da študentje predlagajo več različnih možnosti. Na predstavitvi navzoči meščani so ocenili predloge in priporočili snovalcem, naj ne pozabijo na dostope do njihovih hiš in na prometno ureditev tega dela mesta potem, ko bo dobil drugo namembnost. Ohranjajo naj tudi zelenje, pustijo reko naravno in obrežje čim bolj sonaravno. Tatjana Bernik z občinskega oddelka za okolje in prostor je dejala, da so na delavnici dobili vsaj še dve nalogi: razmislek o parkirišču in o prometni ureditvi. Župan Miha Ješe pa dodaja, da so delavnice generator dobrih zamisli, na podlagi katerih bo urbanistični svet na tej podlagi razpisoval prave rešitve, so pa tudi priložnost za kritične misli domačinov.