Mladi in stari skupaj do znanja
Na delavnici v Belgiji so mladi učili starejše, kako se ustvarja rap glasba in kako se sodobna glasba "miksa", starejši pa so mladim prikazali ljudske plese.
Na Ljudski univerzi Radovljica do konca junija prihodnje leto poteka zanimiv mednarodni projekt povezovanja starejše in mlajše generacije. Financira se iz Evropskega sklada za vseživljenjsko učenje, natančneje programa Grundtvig, ki je namenjen izobraževanju odraslih. Radovljičani pri tem sodelujejo še s tremi partnerskimi državami – z Madžarsko, Belgijo in Portugalsko.
Prevladuje prepričanje, da je med starimi in mladimi razkorak, ki ga je težko premostiti. V njihovem razmišljanju, načinu življenja, načinu govorjenja in vedenja, pa tudi v tem, čemu v življenju dajejo prednost. Mladi in stari se med sabo težko razumejo. V Radovljici so se takšnemu razmišljanju učinkovito in uspešno uprli. Vodja projekta Špela Koren je povedala: »Nismo pričakovali, da se bodo mladi in stari tako močno medsebojno povezali in da bodo tako dobro sodelovali. S pomočjo skupnega učenja in ustvarjalnega dela so se spoznavali, se zbliževali in sklepali prijateljstva. Obe generaciji sta ob tem ogromno pridobili.«
Projekt je potekal v obliki delavnic, ki so jih organizirali v vsaki državi posebej, vsaka država pa je za udeležence iz drugih držav pripravila srečanje in učenje na določeno temo. V Belgiji je bila ta tema glasba: mladi so učili starejše, kako se ustvarja rap glasba, kako se sodobna glasba »miksa« in podobne reči. Starejši pa so prikazali narodne plese. Učili so se tudi pisanja grafitov. Na Madžarskem so slikali in marsikdo je pri sebi spoznal prej neznane talente. V Sloveniji sta bila tema moda in prosti čas. Tako so stari in mladi pod vodstvom mlade oblikovalke Petje Zorec iz Radovljice ustvarjali nova oblačila iz starih. Pripravili so modno revijo, na kateri sta v lastnih kreacijah nastopili obe generaciji. Prireditev je bila odlično obiskana, za učinkovito obveščanje medijev je poskrbela posebna skupina, ki se je sicer zbirala na temo retorike, pripravili pa so tudi pogostitev za obiskovalce. Ni manjkalo niti spremljevalnega programa za udeležence iz drugih držav, zares lepe fotografije, ki so nastale na tej modni reviji, pa v tem trenutku še vedno lahko občudujemo v prostorih Ljudske univerze Radovljica.
Starejše je prijetno presenetilo spoznanje, da so mladi resnično pripravljeni razdajati svoje znanje starejšim in da so se hkrati pripravljeni učiti od njih. Kot je ugotovil Stane Frelih, eden od starejših: »Sodelovanje med starimi in mladimi ima prihodnost, razkorak med nami je bil prevelik in zdaj se očitno zmanjšuje. Tako mladi kot stari pa imamo od tega precej koristi.« Sonja Zupanc je navdušeno pripovedovala: »V veliko zadovoljstvo mi je bilo to, da so me mladi ljudje, stari petnajst, šestnajst let, vzeli za svojo. Delo v tem projektu je bila res super povezava tako za nas, starejše, kot tudi za mlade. Med nami je vladalo veliko spoštovanje in to vsi potrebujemo.«
Starejši si čedalje bolj želijo biti aktivni in koristni družbi tudi potem, ko se upokojijo. »Če samega sebe daš na stranski tir, se nikoli več ne boš vrnil nazaj,« je prepričan Stane Frelih. V projektu sodeluje zato, ker si želi biti z drugimi ljudmi in meni, da lahko mlajšim pa tudi starejšim še veliko da. Vido Markovc je prijetno presenetilo to, kako resen odnos so imeli mladi do skupnega dela. »V užitek mi je bilo sodelovati z njimi in ob tem sem se kar malo pomladila.« Mladi pa prav tako izražajo zadovoljstvo, da so se na tak, čisto poseben in ustvarjalen način lahko srečevali s starejšimi. Matjažu Resmanu, ki je vodil delavnico fotografije in je za ta namen v prostorih Ljudske univerze celo postavil potujoči fotografski studio, je bilo najbolj všeč to, kako so starejši disciplinirani, dobri poslušalci in spoštljivi ljudje.
Čez dobrega pol leta se bo projekt končal (veselijo se še obiska na Portugalskem), udeleženci Univerze za tretje življenjsko obdobje pa Špelo že sprašujejo, ali bo tudi v prihodnosti potekalo kaj podobnega. Zagotovo bo, saj na LU Radovljica v evropskih projektih vidijo prihodnost in priložnost za to, da ljudem ponudijo kakovostno in brezplačno izobraževanje.