Danes za zajtrk vse domače
Otroci v vrtcih in šolah imajo danes za zajtrk v domačem okolju pridelano hrano.
Kranj – Otroci v vrtcih in osnovnih šolah bodo danes, v petek, v okviru projekta Tradicionalni slovenski zajtrk za zajtrk jedli črn kruh, med, maslo, mleko in jabolka, ki so jih za to brezplačno prispevali kmetje, kmetijska podjetja, živilsko predelovalna industrija in čebelarji. Šest pekarn bo zagotovilo skupno 19.165 kilogramov črnega kruha, pet mlekarn 2683 kilogramov masla, pet mlekarn in 466 kmetij 53.663 litrov mleka, dve podjetji in 190 čebelarskih društev 3220 kilogramov medu, šest kmetijskih podjetij, dve fakulteti in 244 kmetij pa 32.040 kilogramov jabolk. Po oceni kmetijsko gozdarske zbornice so se kmetije zelo dobro odzvale, saj so prispevale 9470 kilogramov jabolk in 16.636 litrov mleka; v zbornici pa so tudi izbrali 103 učne kmetije, ki jih bodo otroci lahko danes obiskali. Od podjetij, ki so vključena v zbornico kmetijskih in živilskih podjetij, jih bo živila za današnji zajtrk prispevalo dvajset. Živila bodo v vrtce in šole dostavili kmetje in podjetja sama, če to ne bo možno, pa bo za distribucijo poskrbel Mercator.
Šole in vrtci bodo pomenu zajtrka, lokalno pridelane hrane, predelave in oskrbe s hrano namenili od ene do pet šolskih ur, ponekod pa so se tudi povezali z dobavitelji hrane iz domačega okolja in bodo obiskali kmetijo ali živilsko podjetje. Šole in vrtci so že pred časom prejeli časopis z vsebinami o tradicionalnem zajtrku, v njem pa je bil tudi objavljen nagradni natečaj, na katerega je bil zelo dober odziv.
S projektom želimo otrokom predstaviti, kako pomembno je uživanje lokalno pridelane hrane, poudarjajo v Čebelarski zvezi Slovenije, kjer so tudi dali pobudo, da njihova akcija Med za zajtrk prerase v Tradicionalni slovenski zajtrk. Redno zajtrkovanje je del zdrave prehrane in zdravega življenjskega sloga, ugotavljajo na inštitutu za varovanje zdravja in pri tem opozarjajo, da po lanski raziskavi manj kot dve petini mladostnikov redno zajtrkuje vseh sedem dni v tednu, kar tretjina pa je takih, ki nikoli ne zajtrkujejo.