V Železnikih so za enoletni proračun
Predlog občinske uprave o dveletnem proračunu občine za leti 2012 in 2013 so občinski svetniki v Železnikih zavrnili, prav tako tudi predlog proračuna. Tako mora sedaj uprava do 6. decembra pripraviti nov predlog proračuna.
Železniki - Po priporočilu države so v Železnikih tokrat prvič pripravili dveletni proračun, prepričani, da bodo tako lažje delali, saj jim denimo ne bo treba večkrat podpisovati pogodb, laže naj bi se tudi prijavljali na razpise, hkrati pa je dobro videti razvoj za dve leti naprej. Tako bi bilo v letu 2012 na voljo 10, v letu 2013 pa osem milijonov evrov proračunskega denarja, po besedah finančnice Cirile Tušek manj denarja v naslednjem letu zato, ker že usiha evropski denar. Že v predhodni obravnavi proračunov v odborih in svetniških skupinah ni bilo naklonjenosti dveletnemu proračunu, češ da je manj pregleden, poleg tega pa lahko »gledajo naprej« namesto skozi proračun z načrti razvojnih programov.
Za leto 2012 naj bi Železniki dobili štiri milijone transfernih prihodkov, milijon zgolj za sanacijo poplav. Izrazita razvojna naravnanost se kaže v naložbah, ki jim je namenjenih šest milijonov evrov. Iz občinskih virov (prilivi bodo zaradi krize zmanjšani) jim lahko namenijo dva milijona. Zgolj z lastnimi sredstvi bodo težko zaključevali investicije, je povedal župan Mihael Prevc, ki kot ključne v letu 2012 navaja posodobitev čistilne naprave v Železnikih, drugo fazo urejanja starih mestnih jeder z ureditvijo Placa, obnovo več lokalnih cest, kjer bodo dobili denar s pomočjo vladne službe za lokalno samoupravo, gradnjo vodohrana v Plavšaku, v letu 2013 pa obnovo kulturnega doma in plavalnega bazena v Železnikih ter nadaljevanje obnove podružnične šole v Dražgošah.
Peter Mesec (Premik) je pojasnil stališče projektne skupine več svetniških skupin glede proračuna, ki so prepričani, da je treba že leta 2012 začeti obnovo kulturnega doma, poškodovanega v poplavi leta 2007. Pred povečanjem zmogljivosti vodohrana naj najprej odpravijo napake na vodovodnem omrežju, razmišljajo pa tudi o povečanju prilivov za ta sistem z višjo ceno vodarine. Na to so dobili odgovor Cirile Tušek, da je država zamrznila cene komunalnih storitev. Projektni skupini se zdi nesmiselna tudi visoka zadolženost občine, češ da v prihodnje ne bo več toliko evropsko podprtih projektov. Več denarja pričakujejo za lokalne ceste, kmetijstvo in gospodarstvo. Drugi svetniki so nanizali še nekatere potrebe, od obnove bazena in športnega parka Rovn (če to ni mogoče, naj se uredi vsaj dovozna cesta vanj), nogometnih igrišč Zali Log in Njivice do večjega števila malih čistilnih naprav in obnove še vedno azbestnih vodovodnih cevi. Slišali smo tudi, da so nekatera naselja v občini zapostavljena, po mnenju Branke Krek Petrina (SDS) je tako v Selcih, kjer predolgo čakajo na obnovo Krekovega doma. Župan Prevc odgovarja, da je Krekov dom, ki ga ima po denacionalizaciji krajevna skupnost Selca, morda priložnost za javno-zasebno partnerstvo. Občina ima že dobre izkušnje s tem v Sorici, gre pa za zahtevno nalogo. V podobnem položaju so še nekateri objekti v občini, denimo podružnični šoli v Podlonku in Martinj Vrhu. Sicer pa župan zanika, da bi bila nekatera naselja v občini zapostavljena. Svetnica Krek Petrinova je še predlagala poenotenje otroškega varstva v občini z možnostjo plačila subvencije za otroke, ki niso vključeni v vrtce. To nalogo so naložili odboru za družbene dejavnosti. Po dvojni zavrnitvi (dveletnega proračuna in vsebine proračuna za leto 2012) je svetnico SLS Andrejo Čufar zanimalo, ali to lahko ogrozi katerega od vitalnih projektov občine. Trenutno ne, je dejal župan Prevc, po 1. januarju pa lahko.