Napovedovanje vremena vse bolj zanesljivo
Pred nedavnim sta Slovenijo obiskala predstavnika Evropskega centra za srednjeročne napovedi vremena, vodilne svetovne organizacije na področju vremenskih napovedi.
Pred kratkim sta prišla na delovni obisk k slovenski državni meteorološki službi Agencije RS za okolje predstavnika Evropskega centra za srednjeročne napovedi vremena (ECMWF), Fernando Prates in Roberto Buizza. Obisk sodi v ciklus rednih dveletnih obiskov, ki so namenjeni seznanjanju državnih meteoroloških služb članic te organizacije z novostmi in napredkom na področju srednjeročnega napovedovanja vremena, torej za napovedi vremena v prihodnjih desetih dneh.
Slovenija je namreč spomladi 2011 postala polnopravna članica omenjenega Centra, s katerim sicer sodeluje že od leta 1997. Ta evropska organizacija je v svetu vodilna na področju računalniškega modeliranja ozračja na globalni ravni. Ustanovljena je bila leta 1970, sedež pa ima v mestu Reading blizu Londona. Članstvo omogoča državni meteorološki službi dostop do vseh produktov in informacij Centra, ki jih s pridom uporablja pri vsakodnevni pripravi napovedi vremena. Poslanstvo Agencije RS za okolje je prav spremljanje ter napovedovanje naravnih pojavov in procesov v okolju ter zagotavljanje kakovostnih javnih okoljskih podatkov.
Zgodovina napovedovanja vremena sega daleč nazaj, tehnika opazovanja pa se vseskozi izboljšuje. Napoved temelji na principu zbiranja čim večje količine podatkov o trenutnem stanju atmosfere, predvsem temperature, vlage in vetra, in uporabljanja znanje o procesih v atmosferi za določitev njenega nadaljnjega razvoja. Agencija RS za okolje ima v ta namen po vsej državi postavljene številne meteorološke postaje, kjer zbira podatke o vremenu. Tako na t. i. sinoptičnih, klimatoloških ter padavinskih postajah neprekinjeno opazujejo in merijo meteorološke elemente, kot so temperatura zraka in tal, hitrost in smer vetra, zračni pritisk, vlažnost zraka idr. Vse rezultate meritev vpisujejo v klimatološke dnevnike, ki jih mesečno pošiljajo na Urad za meteorologijo.
Poudariti je treba, da je pri nas povsem natančna vremenska napoved za več dni vnaprej zelo zahtevna, saj Slovenija leži na območju, kjer se križajo različni podnebni vplivi – od Sredozemlja, alpskega sveta, celine ter delno tudi Atlantika. Vsekakor pa se točnost napovedi z izboljševanjem meritvenih tehnik povečuje.