Nov uspeh slovenskih študentov
Minuli konec tedna je skupina slovenskih študentov na Wyssovem inštitutu Harvardske univerze v tekmovanju raziskovalnih projektov Biomod dosegla kar tri odličja: bron, srebro in zlato.
Biomolekularno oz. tekmovanje Biomod je že prvo leto privabilo 21 ekip, med katerimi so bile vse vodilne s področja raziskav nanostruktur DNK. Tako so se povabilu odzvali študentje Harvarda, MITa, Caltecha, TU Münchena ter več ekip iz Japonske, Indije in Kitajske. Med njimi je bila tudi tričlanska slovenska skupina raziskovalcev, ki je s pomočjo Kemijskega inštituta v Ljubljani razvila novo tehnologijo za uvajanje proteinov z nanometrsko natančnostjo v strukture, ki merijo nekaj deset nanometrov. Zanimivo odkritje te tehnologije odpira vrata do številnih naprednih aplikacij, kot so biosenzorji, laboratoriji na nanočipu, novi katalizatorji, biosintezni nanoreaktorji ali nanometrski elektronski elementi. Gre za najbolj perspektivna in hitro razvijajoča se področja, v katera hitro rastoča gospodarstva veliko vlagajo.
Slovensko ekipo sestavljajo študent biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ljubljanske univerze Vid Kočar ter študenta biotehnologije z Biotehniške fakultete z iste univerze Jernej Turnšek in Marko Verce. Slednji prihaja iz Medvod, prav vsi pa so v preteklosti že sodelovali pri sorodnem, bolj znanem, toda večjem projektu iGEM. Perspektivni raziskovalci so se na tekmovanju odlično odrezali in osvojili drugo mesto za spletno predstavitev svojega projekta, tretje mesto za video predstavitev na Youtube in zlato medaljo. Nepremagljivi v skupni razvrstitvi so bili Danci. Njihov projekt: tvorbe oktaedra, ki je sposoben utišanja genov, bi bil lahko potencialen celo v medicini. Več o slovenskem projektu pa si lahko ogledate na openwetware.org.