Znanje za umno kmetovanje
V Biotehniškem centru Naklo so praznovali trideset let ponovnega kmetijskega izobraževanja na Gorenjskem.
Strahinj – Trideset let je, odkar so na Gorenjskem spet začeli izobraževati v kmetijskih programih. Še pred tem je Dravska banovina leta 1939 v Poljčah pri Begunjah ustanovila kmetijsko šolo, ki so jo leta 1968 ukinili. Do leta 1981 na Gorenjskem ni bilo nobene šole, ki bi izobraževala v kmetijski stroki. V šolskem letu 1981/82 pa so na Mlekarskem šolskem centru v Kranju spet začeli vpisovati dijake kmetijske smeri in že prvo leto je bilo 33 vpisanih. Za to imata velike zasluge dr. France Forstnerič, takratni ravnatelj, in profesor Štefan Oštir, ki je kasneje prevzel delo ravnatelja. Profesor Oštir se je udeležil četrtkovega praznovanja jubileja, za svoj prispevek je od direktorja BC Naklo in ravnatelja Višje strokovne šole Marijana Pogačnika prejel priznanje in zahvalo. »Danes gledam na šolo z velikimi simpatijami, delajo tudi »na širino« z višješolskimi programi,« je dejal Oštir. Priznanje in zahvalo je prejel tudi bivši župan občine Naklo Ivan Štular, ki se je zavzel za gradnjo šole v Strahinju, poleg tega je občina materialno prispevala za gradnjo športne dvorane. Za nesebično pomoč so se zahvalili tudi okoliškim prebivalcem, ki so s svojimi orodji in stroji prispevali k prvim korakom sedanjega centra.
Državna sekretarka pri ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša je poudarila, da kmetijstvo se splača in da mora biti vodilo: »Do prihodnjih generacij nosimo odgovornost, da kmetijsko zemljo ohranimo, mladim pa moramo omogočiti, da bodo lahko računali na poklic kmeta, ki je dostikrat premalo cenjen.« Jubileja se je udeležilo nekaj nekdanjih dijakov, dr. Bernarda Čebulj je predstavnica prve generacije vpisanih. Med drugim je povedala: »Prvič sem v tej šoli in imate zelo dobre razmere za delo. V času mojega šolanja je bila matična šola v Čirčah, zaradi prostorske stiske smo gostovali na številnih lokacijah. Na šolo in sošolce imam sicer lepe spomine.«
»Da bi še povečali interes mladih, smo leta 2001 Srednjo mlekarsko in kmetijsko šolo Kranj preimenovali v Srednjo biotehniško šolo Kranj. Izkazalo se je, da je bila odločitev prava,« je povedal Marijan Pogačnik. Iz konvencionalnega so se postopoma preusmerili v ekološko kmetovanje. Leta 2006 je sledilo odprtje nove šole v Strahinju, leto kasneje se je šola preoblikovala v Biotehniški center Naklo in še istega leta so ustanovili Višjo strokovno šolo. O pogledu naprej Pogačnik razmišlja: »Lokacija centra je odlična. Še naprej bomo razvijali programe in pozornost posvetili raziskavam, medpodjetniškemu centru … Vse pomembno pa se začne in konča pri ljudeh. Jamstvo, da nam uspe, je sto zaposlenih.« Ravnateljica Srednje šole Andreja Ahčin je dejala: »Na področju kmetijstva se je izobrazilo dobrih tisoč dijakov. V zadnjih letih nam je uspelo razširiti program in slediti novim zahtevam podeželja. Še bolj bomo okrepili sodelovanje z delovnim okoljem in poudarili pomen učenja jezikov, ki odpirajo vrata čez mejo.« Andreja Jagodic se je šolala v osemdesetih letih. »Končala sem triletni program, ker sem imela namen ostati na kmetiji. Danes lahko rečem, da je bila odločitev prava,« je dejala. Ob jubileju so pripravili tudi nekaj strokovnih predavanj in fotografsko razstavo.