Zgodovina za prihodnost
V Mestni knjižnici Kranj so prejšnji teden avtorji predstavili Slovenski zgodovinski atlas, kot donacijo pa ga je dobilo 38 šol v območni enoti Kranj.
Kranj – »Slovenski zgodovinski atlas je nastajal kar deset let, zlasti intenzivno zadnja tri leta. V njem je kar 243 kart, poleg njih pa še skice, tlorisi, tabele in grafični prikazi, s katerimi so zajeta vsa pomembna obdobja slovenske zgodovine od prazgodovine do današnjih dni,« je ob predstavitvi pionirskega dela slovenskega zgodovinopisja in historične kartografije v kranjski knjižnici povedal direktor Nove revije Tomaž Zalaznik, glavni urednik Niko Grafenauer pa je pojasnil, da je izdelek, pri katerem je sodelovalo šest avtorjev, tako kakovosten, da smo lahko resnično ponosni nanj.
Ob izidu so avtorji sicer dobili tudi nekaj kritik, kot je povedala ena njih, Mateja Rihtaršič, pa je največji problem, ker nekateri kritiki kart pravzaprav ne znajo brati. Za branje kart je namreč treba imeti predznanje, kajti karte vsega ne povedo same po sebi. Temu je priča podatek, da so avtorji uporabili prek tristo virov različne literature, večina kart pa je avtorsko delo. Seveda bodo v veliko pomoč ne le ljubiteljem zgodovine, ampak tudi šolarjem, saj se bodo lahko iz njih marsikaj naučili.
»Želimo si, da učenci dobijo zdrav odnos do slovenske zgodovine, spoznajo temelje slovenske identitete in predvsem, da poznajo preteklost, da bodo razumeli in krojili našo prihodnost. Hkrati je Slovenski zgodovinski atlas za osnovnošolce odlična podpora tudi za razvijanje bralne pismenosti. Branje kart, preglednic in simbolov je eden izmed temeljnih gradnikov bralne pismenosti. Prav tako je ena izmed temeljnih sposobnost povezovanje podatkov iz besedila s podatki iz kart, preglednic ali grafov. Iz raziskav je znano, da imajo mnogi težave z razumevanjem, povzemanjem, vrednotenjem in razlaganjem, zato sem prepričana, da je kakovostno gradivo, kot je Slovenski zgodovinski atlas dobra pot k temu, da se razvijajo te višje ravni razumevanja,« je poudarila predstojnica Območne enote Kranj Zavoda za šolstvo Republike Slovenije Nataša Potočnik, ki ji je direktor Nove revije Tomaž Zalaznik ob predstavitvi v kranjski knjižnici podaril kar 38 izvodov Slovenskega zgodovinskega atlasa za vse osnovne šole v Območni enoti Kranj.