![](/images/20111103/311039985-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Zahtevno reševanje iz ruševin
V reševalni vaji Ruševina 2011 na območju Stare Save je sodelovalo več kot tristo ljudi.
Kranj – V Kranju je v dobrem tednu potekala že druga reševalna vaja, v kateri so svoje sposobnosti preverjale številne ekipe, odgovorne za reševanje izpod ruševin. Vajo Ruševina 2011, ki je v petek popoldne potekala na območju objektov Stare Save, so skupaj organizirali kranjska izpostava Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, mestna občina, kranjska gasilsko reševalna služba, policijska uprava, služba nujne medicinske pomoči in javna reševalna služba za zaščito, reševanje in pomoč.
Reševalna vaja je temeljila na predpostavki, da je med pripravljalnimi deli za rušenje opuščenega industrijskega kompleksa iz neznanega razloga prišlo do več zaporednih eksplozij. Objekti so se začeli rušiti, v ruševinah pa je ostalo ujetih nekaj deset ljudi. Dežurni vratar je o nesreči na številko 112 takoj obvestil regijski center za obveščanje, od tam pa so takoj aktivirali službe, pristojne za reševanje in zaščito. V nekaj minutah so bili reševalci, gasilci in policisti na kraju dogodka, vodja intervencije pa je nemudoma pričel ocenjevati stanje in odrejati zaščitne in reševalne ukrepe. Reševalne ekipe so se morale prebiti skozi številne ovire, da so prišle do ponesrečencev, poleg tega jih je oviral tudi večerni mrak.
Kot je dejal vodja kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje Jernej Hudohmet, je v reševalni vaji sodelovalo več kot tristo ljudi, poleg gasilcev in reševalcev tudi pripadniki oddelka za iskanje zasutih v ruševinah in oddelka za tehnično reševanje ter vodniki s psi reševalci, ki tudi sicer sodelujejo v podobnih reševalnih akcijah. Glavni cilj in namen je bilo preverjanje skupnega delovanja in ukrepanja različnih sil za zaščito in pomoč v gorenjski regiji, zlasti pri reševanju iz ruševin, kjer je običajno večje število pogrešanih oziroma ranjenih oseb.
Poleg tega je takšna reševalna vaja priložnost za skupno urjenje različnih enot pri uporabi tehničnih sredstev, vodenju, koordiniranju ter uvajanju mednarodno sprejetih smernic za iskanje in reševanje v operativno uporabo.