Režiser Jan Cvitkovič v Jedru
V medvoškem Mladinskem centru Jedro je gostoval priznani slovenski filmski režiser Jan Cvitkovič.
Mladinski center Jedro iz Medvod v svoji bogati dejavnosti nadaljuje tudi s filmskimi večeri. Ob projekcijah filmov so na tovrstne večere povabljeni tudi režiserji. »Filmske večere smo uspešno začeli z režiserjem Mihom Hočevarjem. Odločili smo se nadaljevati in mladim predstaviti čim več slovenskih režiserjev ter njihovih filmov, ki so mnogokrat premalo dostopni javnosti,« je dejala organizatorka Urška Djukić.
Tokratni gost Jedra je bil režiser Jan Cvitkovič, ki je, potem ko si je občinstvo ogledalo dva njegova kratka filma, Vem (2007) ter To je zemlja, brat moj (2009), v sproščenem pogovoru z Mihom Brajnikom povedal veliko zanimivih prigod iz svojega življenja. Cvitkovičeva življenjska pot, ki ga je pripeljala do režiranja filmov, je zelo pestra. Njegov pogled na svet, ki ga udejanja v svojih filmih, so med drugim izoblikovali študij fizike ter arheologije, številna potovanja po vsem svetu, kjer je opravljal raznovrstna dela in spoznaval različne kulture.
Cvitkoviča je na filmski zemljevid postavil odličen film njegovega prijatelja, režiserja Janeza Burgerja V leru (1999), kjer je Jan sodeloval kot scenarist in igralec. Sledil je briljantni režijski prvenec Kruh in mleko (2001), temu pa še številni drugi uspešni projekti. Oba kratka filma, ki smo si ju ogledali, že nakazujeta poetičen slog, narativno radikalno izpran vsega odvečnega, kakršnega je uporabil tudi v svojem zadnjem celovečernem filmu Arheo (2011). Ta je na letošnjem Festivalu slovenskega filma pobral glavni nagradi vesna za film ter režijo. Gre za »potovanje treh ljudi in enega planeta, potovanje drug proti drugemu, potovanje v središče stvari.«
V MC Jedro bodo torej s filmskimi srečanji nadaljevali, novembra pa prirejajo filmsko delavnico, kjer bodo mladi pod mentorstvom režiserja Borisa Petkovića ustvarjali lastne filme. V Jedru pa so dejavni tudi na številnih drugih področjih. Tako se obetajo koncerti, različne delavnice, predavanja, likovne kolonije, nova številka mladinskega časopisa in animacijski projekti za otroke. S tem skuša klub Jedro, ki ga vodi Urban Eržen, omogočiti družbeno povezovanje in neformalno izobraževanje mladih, obenem pa vzpodbuditi njihovo aktivno udeležbo in družbeno odgovornost.