![](/images/20111018/310189987-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Nova terapevtska skupnost za odvisnike
Zavod Pelikan-Karitas je v Domžalah odprl terapevtsko skupnost za zasvojene s pridruženimi težavami v duševnem zdravju, ki je prva tovrstna skupnost pri nas.
Zavod Pelikan–Karitas je v okviru svoje pomoči odvisnikom in njihovim svojcem doslej razvil že več programov, od pomoči preko telefonskega svetovanja, individualnih razgovorov, do dela z mladoletnimi uživalci drog in Celodnevnega pripravljalnega centra za komuno Skupnosti Srečanje. Pred kratkim pa so ustanovili tudi Terapevtsko skupnost za zasvojene s pridruženimi težavami v duševnem zdravju, ki deluje v Domžalah.
»Na področju pomoči odvisnikom od drog se je pokazala 'luknja' za pomoč osebam, ki imajo t. i. dvojno diagnozo - poleg same zasvojenosti še hkratne težave v duševnem razvoju in so zato pogosto še bolj izolirani in potrebujejo povečano pomoč. V naši skupnosti si tako skupaj z uporabniki in njihovimi svojci z redom, disciplino in vsakdanjimi opravili prizadevamo vzpostaviti trajno abstinenco, stabilno psihično razpoloženje in duševno stanje ter naše uporabnike usposobiti za samostojno življenje,« je na nedavnem dnevu odprtih vrat v Domžalah povedal direktor Zavoda Pelikan–Karitas Matej Križanič. Skupnost so uredili v stanovanjski hiši s pripadajočim poslopjem in vrtom, ki je last Župnije Domžale. V njej trenutno živi šest uporabnikov, prvi med njimi bodo program, ki traja leto in pol, kmalu že zaključili. Program temelji na individualnem, skupinskem in terapevtskem delu, psihiatrični obravnavi, delovni terapiji, ki zajema skrb za hišo in okolico, pripravo obrokov, obdelavo vrta ipd., ter športno-rekreacijskih in kulturno-izobraževalnih dejavnostih. Namenjena je odvisnikom vseh starosti in statusov, ki prihajajo iz vseh koncev Slovenije, edini predpogoj so priprave v celodnevnem pripravljalnem centru v Ljubljani, ki vključujejo vsaj enomesečno bivanje.
Kot je na predstavitvi novega programa povedala Marjeta Ferlan Istinič z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, je odvisnosti vseh vrst pri nas vedno več in da je uporabnikov, ki potrebujejo tako pomoč in obravnavo, zelo veliko. »Zasvojenosti z drogami je vse več, a največji problem je v resnici v alkoholu, saj se s tem vse skupaj tudi začne,« je poudarila in dodala, da ministrstvo zato veliko pozornost namenja različnim programom socialne rehabilitacije in da so temu letos namenili 3,6 milijona evrov.