Gradnja za čistejše Žiri
V Žireh se bo prihodnji teden začela gradnja kanalizacijskega sistema Dobračeva in Rakulk. Investicija, podpira jo tudi evropski kohezijski sklad, je vredna skoraj pol milijona evrov.
Žiri – »Podpisujemo pogodbo za projekt, ki dopolnjuje ureditev čiščenja odpadnih voda v občini. Pred meseci smo že podpisali pogodbo za nadgradnjo čistilne naprave v višini 1,7 milijona evrov, z zaključkom gradnje kanalizacije pa bomo Žirem omogočili čistejše okolje,« je ob podpisu pogodbe za gradnjo kanalizacije na Dobračevi in v Rakulku povedal domači župan Janez Žakelj. Vrednost pogodbe za izvedbo gradbenih del znaša slabih 420 tisoč evrov, po dograditvi pa bodo v občini boljši kakovost površinskih in podzemnih voda ter tudi življenjske razmere in zdravstveno stanje občank in občanov Žirov.
Konkretno bo na javno kanalizacijo čez slabo leto na novo priključenih 150 objektov (s približno štiristo stanovalci), ki so še edini brez kanalizacije v mestu. »Delati bomo začeli prihodnji teden,« obljublja Martin Plut, direktor podjetja Hidrotehnik, in poudarja, da Žiri za njihovo podjetje niso neznanka: »Dolgo smo se borili za projekt, saj so podpisi pogodb v težkih časih za gradbenike izredno dragoceni. Čeprav je rok za dokončanje gradnje 365 dni od podpisa pogodbe, se bomo potrudili in skušali dela zaključiti do začetka poletja.« Še letos naj bi delavci tega podjetja zgradili približno petino od 3600 metrov dolge kanalizacije.
»Projekt smo začeli pripravljati leta 2006, že več kot dve leti imamo za kanalizacijo gradbeno dovoljenje, prvi razpis smo objavili pred letom in pol. Imeli smo nekaj smole, končno pa prebivalcem izpolnjujemo obljubo o priključkih na javno kanalizacijo,« o dolgotrajni pripravi na izvedbo pravi direktor občinske uprave Franci Kranjc. O hitrem začetku del po podpisu pogodbe ne dvomi župan Žakelj, saj so projekt razdelili na štiri dele, nekatera lahko potekajo tudi v slabem vremenu. Zaradi smole pri izbiri SCT na prvem razpisu pa se je projekt zavlekel in tudi podražil. Gradnja kanalizacije v Žireh je del projekta Urejanje porečja Sore, ki je povezal štiri občine na Škofjeloškem pri gradnji in obnovi infrastrukture za odvajanje in čiščenje odpadnih voda. Skupna vrednost vseh projektov je ocenjena na 29,6 milijona evrov, levji delež gre na račun evropskega kohezijskega sklada in državnih proračunskih sredstev.