V naši šoli luštno je živet`
Tako je ob 120-letnici šole v Podljubelju zapel šolski otroški pevski zbor.
Podljubelj – Pred 120 leti se je v Ukanovi domačiji v tedaj še Sv. Ani rodila šola. Petdeset učencev je sprejela, učil jih je en sam učitelj. »Podljubeljska šola je do danes ostala središče kraja, znanja in tradicije. Pred petimi leti smo stavbo popolnoma posodobili, postala je prijazna princesa podljubeljske doline,« je povedal ravnatelj Osnovne šole Tržič Stanislav Grum na petkovi slovesnosti v krajevni dvorani. Sedanjim učiteljicam Maji Ahačič, Heleni Ahačič, Urški Frelih Meglič, Simoni Benedičič, Urški Vodišek in gospodinji Majdi Meglič je simbolno, za njihovo trdno voljo in spodbudo vsaki podaril sončnico.
Petintrideset učenk in učencev od prvega do petega razreda danes obiskuje šolo. S pesmijo in plesom so se na osrednjem jubilejnem dogodku predstavili staršem in drugim obiskovalcem. »Med obiskovalci ste tudi tisti, ki ste stavbo gradili in ji dodajali pomen,« je dejala vodja POŠ Podljubelj Maja Ahačič in dodala: »Počaščeni smo z urejenostjo stavbe in kvaliteto opreme.« V kakšnih razmerah so delali še pred nekaj leti in v kakšnih danes, so prikazali z odlomkom iz igrano-dokumentarnega filma Podružnična šola Podljubelj pred 115-letnico in po njej. Šola je obnovljena, s pomočjo občine in Krajevne skupnost (KS) Podljubelj sta urejena tudi oporni zid in igrišče, je poudaril župan Borut Sajovic in dodal: »Podljubeljska šola je zlata šola z dušo in srcem, šola za življenje. Malenkost, ki je meni še posebej všeč, pa je naravovarstveni kotiček.« Nepogrešljiva je podpora šoli krajank in krajanov, besede pohvale je imel tudi predsednik KS Podljubelj Dragan Njegovan: »Učenci ste cenjeni po znanju, pridnosti, sposobnosti.«
Učenje je najuspešnejše, kadar se uči z veseljem. Za jubilej so Maja Ahačič, Helena Ahačič, Urša Frelih Meglič in Stanislav Grum zbrali gradivo in sestavili družabno igro Šolopoli, ki se igra podobno kot Monopoli, vsebina pa predstavlja spremembe, novosti in dejavnosti dvanajstega desetletja obstoja šole na vasi. Pomen igre je v strokovnem mnenju predstavila Marjeta Kepec, svetovalka pri Zavodu za šolstvo, Območni enoti Kranj. Pozdrav slavljencem je v imenu Planinskega društva Tržič poslala predsednica društva Erna Anderle in učence razveselila z vstopnicami za ogled Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani. Ali pa, kot je še dejal Stanislav Grum: »120 razlogov imamo, da je danes podružnična šola vesela in nasmejana.«