Strma Osrednja ulica v starem delu Briancona je polna malih prodajaln spominkov in značilnih domačih izdelkov. (Foto: Aljaž Stare)

So šle razne vojske čez

Briancon je drugo najvišje mesto v Evropi, kar pa ni jemalo volje raznim zavojevalcem, ki so se na konjih in peš podajali tja gor. Nasprotno, bregovi so jih še dodatno podžigali.

Zakaj v Briancon, v tiste neskončne klance nad tisoč in več metri nad morjem, kjer francoski griči prehajajo v visoke Alpe, ko pa bi se lahko proti Azurni obali zapeljali prek italijanskih ravnic mimo mondenih letovišč in bi v sosednjo Francijo vstopili pri znamenitem obmejnem mestu Ventimiglia, kar sem vedno prebral za dvajset tisoč (venti mille)? Saj, Kranjci tako ali tako ne moremo brez gora ali vsaj pogleda nanje, s spački se vedno raje peljemo malo naokrog kot naravnost, nedvomno pa nas je očaralo tudi poprejšnje poizvedovanje o starem gorskem mestecu, obdanem z zgodovinskimi vojaškimi utrdbami, in navsezadnje: pojdimo pogledat, kje že toliko let igra hokej Kranjčan Edo Terglav.

Nekje sem ujel, da Briancon velja za drugo najvišje mesto (ki ima vsaj 2000 prebivalcev) v Evropi. Takoj za švicarskim Davosom. Življenje na 1300 in več metrih nadmorske višine je res na precej »visoki ravni«, mar ne. Nekaj manj kot dvanajst tisoč prebivalcev živi v razpotegnjeni dolini ob reki Durance. Mesto se deli na dva dela, novejše spodnje in starodavno gornje mesto. Slednje je namreč staro mestno jedro, stisnjeno za trdno obzidje. Če pa se ozremo po dolini od spodaj navzgor, na desni strani doline mesto varujejo (no, nekoč so ga) štiri trdnjave, zgrajene v 17. stoletju, ko je bilo, kar se raznih vojska tiče, tam najbolj živahno. Pestra zgodovina Briancona sega že v čas rimskega imperija, se nadaljuje v srednjem veku, kot rečeno, pa je bilo največ »šundra« pred tristo in več leti ter kasneje v času Napoleonovih vojn. Imeti Italijana ali Avstrijca za soseda v tistih časih nikakor ni bil mačji kašelj.

Sistem trdnjav, ki so varovale mesto, je »izzumil« neki markiz de Vauban, s celim imenom Sébastien Le Prestre de Vauban (1633–1707), ki je bil v času Ludvika XIV. glavni vojaški arhitekt. Po njem se imenuje tudi tisti del starega mesta Briancona, ki je za obzidjem. Sicer pa je bil ta Vauban nasploh precej podjeten, saj je v svojem času kar nekaj mest ob mejah takratne Francije »opremil« s podobnim sistemom obzidij in trdnjav in danes obstaja cela veriga »aubanskih trdnjav«, katere del so tudi te v Brianconu, ki so bile leta 2008 uvrščene tudi na UNESCO-v seznam svetovne kulturne dediščine. Naslednjič pa kakšna o Edu Terglavu in njegovih Diables Rouges.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Ritem ulice odmeval pozno v noč

Enodnevni festival urbane glasbe in kulture Urban Festival, ki se je prejšnjo soboto odvijal v Plečnikovih Križankah in ljubljanskem klubu Sub Sub, je premierno uspel.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.