Ansambla s prvih in zadnjih viž
V Škofji Loki bo 11. junija ob 19.30 deseti Večer slovenskih viž v narečju, ki ga prireja Radio Sora v sodelovanju z agencijama Media butik in Geržina videoton. Na jubilejnem večeru bodo nastopili nagrajenci s preteklih festivalov, ki jih bomo predstavljali tudi v TV oknu.
Začeli bomo z lanskim dobitnikom prve nagrade za najboljšo izvedbo, Kvintetom Dori iz Rimskih Toplic. Sestavljajo ga bratje Razboršek - Boris, Primož in Marko – ter Anti Gubenšek in Boštjan Per. Znano je, da je kvintet dobil ime po Izidorju Pečovniku – Doriju, župniku in duhovnem vodju, ki je leta 1995 odšel na službovanje v Berlin. Po sedmih samostojnih albumih je lani luč sveta ugledala še zgoščenka Skupaj po domače, ki so jo Doriji posneli z Otom Pestnerjem, s katerim sodelujejo že petnajst let, vse od nastanka kvinteta.
Glasbeno udejstvovanje je za vse člane ljubiteljska dejavnost. Poleg obveznosti, ki jih imajo na rednih delovnih mestih in v družinah, ostajajo aktivni na narodnozabavni sceni, pripravljajo pa tudi že osmi samostojni album. »Doriji smo v marsičem posebni in to nam je tudi všeč. Ko smo se pred publiko pojavili brez narodnih noš in igrali narodnozabavno glasbo, je bilo za mnoge to šokantno. Danes v takšnem stilu oblačenja nismo več sami,« razmišlja Anti Gubenšek.
Na letošnjem večeru narečnih viž v Škofji Loki bodo nastopili tudi Fantje izpod Rogle. Ansambel je nastal leta 1989 kot rezultat prizadevanj za popularizacijo in ohranjevanje ljudskega izročila, še posebej pesmi pohorskega pesnika in igralca Jurija Vodovnika. Značilnost ansambla je instrumentalni trio z diatonično harmoniko in večglasno fantovsko petje. Fantje izpod Rogle delujejo pod okriljem Kulturno umetniškega društva Vladko Mohorič Zreče, ki je najstarejše društvo v Zrečah. Doslej so izdali šest albumov, zadnji z naslovom Dvajset let nas pesem druži je izšel lani. Na jubilejni zgoščenki je štirinajst skladb, od tega je pet na novo posnetih uspešnic s prejšnjih projektov, med njimi tudi skladba Pohorska avtorja Jurija Vodovnika, katerega besedilo je bilo nagrajeno za najboljše narečno besedilo na prvem festivalu narečnih viž v Škofji Loki leta 2001.
Od ustanovitve je v ansamblu daljše obdobje delovalo šestnajst članov, danes pa ga sestavljajo Branko Flis, Srečko Germ, Dušan Kovač, Jani Hudej, Branko Flis II. in Rajko Kelemina.