Po mnenju gorenjskih upravnikov si Dimnikarstvo Dovrtel jemlje prevelike pristojnosti in drago zaračunava pregled zraka. (Foto: Gorazd Kavčič)

Najbolje, da vse dimnike zazidamo

Upravniki večstanovanjskih stavb menijo, da si pri pregledu rezervnih dimnikov, zračnikov in zračnih kanalov Dovrtel jemlje prevelike pristojnosti. Dimnikarji to zavračajo, saj preglede predpisuje zakon in zagotavljajo varnost stanovalcem.

Z okoljskega ministrstva so, čeprav naša vprašanja naj ne bi bila jasna, stopili v bran Dimnikarstvu Dovrtel. »Šele na podlagi konkretnih dejstev bomo uporabnikom lahko podali zadovoljiv odgovor,« pravijo na ministrstvu, kjer imajo pisma upravnikov z opisom konkretnih težav vsaj nekaj mesecev. V dimnikarski sekciji poudarjajo, da lastniki pri prenovi stanovanja v zračnik napeljejo cev za toplo vodo, televizijski kabel ali odložijo odpadni gradbeni material, posebna težava so obnove oziroma prezidave podstrešij v stanovanja. »Pri takšnih posegih pogosto zračnik ni več v funkciji, kar pomeni zmanjšanje varnosti in kakovosti bivanja za vse stanovalce v stavbi,« pojasnjujejo dimnikarji.

Domplan, Dominvest in Alpdom so si enotni, da je sodelovanje z Dovrtelovimi dimnikarji na področju kotlovnic utečeno in poteka brez večjih težav, zato pa trenja nastajajo na področju pregledov zračnikov in rezervnih dimnikov v večstanovanjskih stavbah, ki jih upravljajo. »Dimnikarstvo Dovrtel se obnaša precej samovoljno in z nami slabo sodeluje v osnovnem namenu zagotavljanja požarne varnosti. Sledi izključno komercialnemu cilju, ki mu ga je omogočila zakonodaja,« pravi Barbara Malenšek iz Alpdoma. Dodaja, da se želijo sestati z direktorjem Simonom Dovrtelom in se pogovoriti o načinu dela, vendar se ne odziva na vabilo. Z dogovorom bi storitve lahko pocenili.

 

Peter Kern iz Domplana je najprej povedal, da sodelujejo z dvema dimnikarskima podjetjema, z Dimkom na območju Škofje Loke in Medvod težav ne zaznavajo: »Večina stavb je vezanih na centralno ogrevanje in skupne kotlovnice, zato lastniki stanovanj dimnikov ne uporabljajo. Kljub temu jih Dovrtel na tri leta pregleda, zračnike celo enkrat na leto. Zneski so dokaj visoki.« »Kar 95 odstotkov vseh stavb na Jesenicah je priključenih na vročevod, zato je pregled rezervnih dimnikov neumnost. Morda bi jih morali vse zazidati, saj ne bodo nikoli v uporabi,« pa pravi Marjan Potočnik iz Dominvesta.

 

 

Bolj kot pri (rezervnih) dimnikih se zapleta pri že omenjenih zračnikih. Zračniki so po pravilniku Ministrstva za okolje in prostor (z njim so si upravniki že dopisovali in menijo, da pristojni ne dajejo jasnih navodil) tiste naprave za prezračevanje prostora, v katerem je (na kratko) kurilna naprava (lahko tudi štedilnik na plin). Vsi drugi zračniki so zgolj prezračevalni kanali in naj jih dimnikarji ne bi smeli pregledovati, pravijo upravniki.

 

V starejših stavbah je skoraj v vsakem prostoru neaktiven dimnik in zračnik. Za rezervnega bi lahko določili le enega, enako tudi le en zračnik, če lastnik kuha na plin, sicer pa še tega ne. »Ne, dimnikar je pregledal vse, naložil tudi odpravo nekaterih pomanjkljivosti (neustrezno vgrajena vratca, ki jih nikoli ni bilo) in si tako odprl pot do ponovnega pregleda vseh dimnikov in zračnikov čez eno leto. To pa seveda ni zastonj, imamo primer, ko je 20 lastnikov na Golniku prejelo račun za 900 evrov,« pravi Kern. Upravniki se strinjajo, da ima Dovrtel koncesijo, vendar bi se radi dogovorili o sodelovanju, saj so lastniki stanovanj z njihovimi storitvami nezadovoljni in upravnikom zavračajo račune.

 

»V podjetju Dimnikarstvo Dovrtel zagotavljamo, da so vsi pregledi oziroma storitve, ki jih izvajamo, izvedeni v skladu z zakonskimi predpisi ter izključno namenjeni zagotavljanju požarne in zdravstvene varnosti stanovalcev ter varovanja okolja,« pravi Simon Dovrtel in dodaja, da je za svoje delo kazensko odgovoren. Z drugimi besedami, jamči za fakturirano in opravljeno delo. Dimnikarska služba je po zakonu obvezna za vse, tudi v večstanovanjskem objektu, ki je priključen na toplovod in v stanovanjih ni kurilnih naprav, pa pojasnjujejo v Sekciji za dimnikarstvo pri GZS: »Dimnikar mora redno pregledati zračnike in rezervne dimnike ter iz njih, če je potrebno, očistiti prah, živalske iztrebke, smeti in podobno, saj le tako stanovalcem zagotovi ustrezne bivalne pogoje in prepreči, da se zračnik vžge zaradi nečistoč.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / nedelja, 26. april 2015 / 22:59

Ponovno v boj za urgenco

Na ministrstvu za zdravje so v sredo predstavili osnutek novega pravilnika nujne medicinske pomoči in novo mrežo izvajalcev, v kateri pa naj ne bi bilo več ambulante nujne medicinske pomoči v kamniške...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:49

Nadgradnja železniške proge je v polnem zamahu

Obnova železniške proge od Lesc do Jesenic intenzivno poteka, in to tako podnevi kot ponoči. Več je hrupa, občasno je moten promet, nekatere občinske ceste so delno ali v celoti zaprte.

Kultura / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:42

Kopa na razstavi v Žlebeh

Žlebe – Galerijo pod kozolcem v Žlebeh krasijo nove fotografije. Sredi maja so odprli razstavo fotografij profesionalnega fotografa Tomija Lombarja, ki nosi naslov Kopa. S tem se je začel nov krog...

GG Plus / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:35

Uporaba zaslonov: manj je bolje

Izšle so prve nacionalne Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. »Pediatri se v zadnjih letih pri svojem delu vse pogosteje srečujemo z otroki in mladostniki, ki imajo zaradi čezmern...

GG Plus / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:33

S pasjo vprego do polarnega kroga

Luka Mušič se že več let ukvarja z vlečnimi psi in pasjimi vpregami. Z aljaškimi haskiji se je marca podal na 590-kilometrsko preizkušnjo na Švedskem.

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:31

V Skupini SIJ za tretjino višji regres

Tudi zaposleni v jeseniških družbah Skupine SIJ bodo letos prejeli 1450 evrov regresa, kar je za tretjino več kot lani. Ob koncu leta se lahko nadejajo tudi nagrade za poslovno uspešnost.