Novela zakona o prekrških policistom omogoča tudi začasni odvzem vozniškega dovoljenja, katerega namen je takojšnja odstranitev nevarnih voznikov s ceste. (Foto: Kaja Smole)

Odpustek na vsaka tri leta

S prvim oktobrom nova prometna zakonodaja omogoča storilcu prekrška izbris štirih kazenskih točk na vsaka tri leta. Odslej tudi takojšnja odstranitev nevarnih voznikov s ceste.

Ljubljana – Prvega oktobra je začela veljati novela zakona o prekrških, ki v povezavi z zakonom o pravilih cestnega prometa in zakonom o voznikih storilcu prometnega prekrška omogoča, da mu z udeležbo na enem od rehabilitacijskih programov enkrat v treh letih izbrišejo štiri kazenske točke. Zakon uvaja še dve pomembni novosti: začasen odvzem vozniškega dovoljenja za najhujše prekrškarje in odložitev prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja. Namen rehabilitacijskih programov tako ni samo kaznovanje, ampak odpravljanje temeljnih vzrokov za ponavljajoče se prekrške, so povedali na predstavitvi zakonskih novosti.

Rehabilitacijski programi so namenjeni voznikom, ki ponavljajo prometne prekrške. Prekrškarjem, ki se jih bodo udeležili, bodo namreč enkrat na tri leta izbrisali štiri kazenske točke, rehabilitacijskih programov pa se bodo morali obvezno udeležiti tudi vozniki, ki bodo želeli na novo pridobiti vozniško dovoljenje, je pojasnil direktor Javne agencije za varnost prometa Ljubo Zajc. »Rehabilitacijski programi bodo na dolgi rok zagotovo prinesli pozitivne trende na področju varnosti cestnega prometa. Prvi učinki bodo vidni po dveh letih intenzivnega izvajanja teh programov,« pravi Zajc, po njegovi oceni pa naj bi se letno v vseh pet rehabilitacijskih programov vključilo več kot pet tisoč kršiteljev.

Program dodatnega usposabljanja za varno vožnjo, ki stane 225 evrov, je namenjen kršiteljem, pri katerih niso zaznali alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi. Udeleži se ga lahko voznik, ki je dosegel od štiri do sedemnajst kazenskih točk. Program obsega teoretični in praktični del, ki se izvede v obliki vadbe varne vožnje.

Voznikom, ki so prekrške storili pri vožnji pod vplivom alkohola, so namenjeni prostovoljni zdravstveni pregledi s svetovanjem, ki stanejo okoli 43 evrov. Izbris točk si na ta način lahko zagotovi voznik začetnik oziroma poklicni voznik, če je imel v organizmu do vključno 0,24 mg/l alkohola v izdihanem zraku, in drugi vozniki, če so imeli v organizmu nad 0,24 do 0,38 mg/l alkohola v izdihanem zraku.

Voznik, ki je imel v organizmu več kot 0,38 do 0,52 m/l alkohola v izdihanem zraku, se lahko udeleži rehabilitacijskega programa, ki ga na podlagi ugotovitev predhodnega zdravstvenega pregleda določi zdravnik. Sem sodijo edukacijske delavnice (cena od 200 do 250 evrov), psihosocialne delavnice (od 480 do 540 evrov) in programi za zdravljenje odvisnosti. Enega od teh programov bodo morali opraviti tudi vozniki, ki želijo odložiti prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja ali znova pridobiti vozniško dovoljenje.

Novela zakona o prekrških policistom omogoča tudi uporabo instituta začasnega odvzema vozniškega dovoljenja, katerega namen je takojšnja odstranitev nevarnih voznikov s ceste. Kot je pojasnil Ivan Kapun iz Generalne policijske uprave, gre za primere najhujših kršitev pravil o hitrosti vožnje, vožnjo pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog in vožnjo v nasprotno smer od dovoljene na avtocesti, hitri cesti itd., za katere je predpisana stranska kazen 18 kazenskih točk, za voznike začetnike pa že sedmih kazenskih točk. Vozniško dovoljenje bo vozniku že ob ugotovitvi hudega prekrška odvzel policist, o dokončnem začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja pa bo odločilo sodišče.

Tak voznik bo pri sodišču še vedno lahko vložil predlog za vrnitev začasno odvzetega dovoljenja, vendar pa bo moral predlogu priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem pregledu po zakonu o voznikih. Sodišče pa ima možnost storilcu prekrška, ki mu je že izreklo prenehanje vozniškega dovoljenja, tudi odložiti prenehanje pod pogojem, da storilec v šestih do 24 mesecih ne stori hujšega prekrška in da izpolni dodatne obveznosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 22. december 2020 / 16:43

Loški glas, št. 12

Loški glas, 22. december 2020, št. 12

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 5. september 2018 / 13:08

Milan Sajovic na čelu Hit Alpinee

Vodenje največje kranjskogorske turistične družbe je s septembrom prevzel Kranjčan Milan Sajovic. Njegov predhodnik Fedja Pobegajlo v družbi ostaja kot vodja strateškega trženja.

Rekreacija / sreda, 5. september 2018 / 13:02

Visoke sulice

Sass Rigais (3025 n. m.) – Gorski masiv Odle/Geisler se nahaja med dolino Val di Funes/Funes in Val Gardena, v osrčju naravnega parka Puez-Odle. Eden najlepših masivov v Dolomitih.

Nasveti / sreda, 5. september 2018 / 12:59

Piščanec ali teletina

Meso je pomemben vir beljakovin, ki jih v naši prehrani pogosto primanjkuje. Če izberemo pusto meso in ga pripravimo s primernim toplotnim postopkom ter dodamo zelenjavo in kakovostne ogljikove hid...

Razvedrilo / sreda, 5. september 2018 / 12:49

Srčne zgodbe

Jezerškovi na vsake toliko časa predstavijo kaj novega in tokrat so se odločili, da več kulinaričnih zgodb povežejo v eno. Diners CUBO golf igrišče v Smledniku pa je gostilo zanimivi golfski turnir.

Tržič / sreda, 5. september 2018 / 12:47

Na Šuštarski v Tržiču

»Letošnja Šuštarska nedelja zagotovo pomeni premik od kitajskega k tržiškemu, od svetovljanstva k dediščini,« je tržiško prireditev na angelsko nedeljo povzel tržiški župan Borut Sajovic.