Buče navdušujejo mlade in stare
Druga polovica septembra je v Arboretumu v znamenju buč. Na že tradicionalni razstavi jih je te dni na ogled več ton, letošnja tema pa so živali in portreti znanih Slovencev.
Volčji Potok – Letošnja razstava buč je težka skoraj pet ton, kot pravijo v Arboretumu, pa je zanimiva tako za mlade kot tudi starejše.
»Otroci bodo navdušeni nad 'živalskimi bučami', fantazijsko postavitvijo buč in strahci, odrasli pa se bodo nekaj časa gotovo zadržali pri karikaturah znanih Slovencev. Okoli petdeset karikatur je izdelal Igor Ribič s sodelavci, obiskovalci pa lahko glasujejo za najboljšo. Del buč je bil vzgojen pri nas v parku, del pa smo jih odkupili od gorenjskega kmeta,« je povedala Melita Miš Strgar in dodala, da bo razstava buč pri upravni stavbi na ogled vsaj do 1. oktobra, če bo vreme suho, pa bodo park krasile do 10. oktobra.
Čeprav so raznovrstne in raznobarvne buče prava paša za oči, pa je njihova uporabnost veliko bolj vsestranska. Kot so nam povedali v Arboretumu, veljajo buče, ki sicer izvirajo iz tropskih in subtropskih predelov vlažnih in zmerno suhih tropov, v Evropo pa jih je prvi pripeljal Krištof Kolumb, za najstarejše gojene rastline, saj naj bi bučna semena divje rastočih vrst grizljal že paleolitski človek pred petnajst tisoč leti. Zelo so cenjene tudi v kulinariki, predvsem bučno olje, semena in samo meso, ki je cenjeno kot antioksidativna hrana. V farmaciji so jih uporabljali že stari Grki in Rimljani in tudi Kitajci, v raznoliko uporabnost buč sodi tudi izdelovanje glasbil, skled in posod za shranjevanje tekočin in živil, pomembno vlogo pa buče igrajo tudi v mitologiji, slikarstvu in leposlovju.